Medalia de bronz a fost obţinută de Moldova la Campionatul Mondial de Atletism rezervat juniori din SUA

Republica Moldova a obţinut medalia de bronz la Campionatul Mondial de Atletism rezervat juniori, care s-a desfăşurat în perioada 22 – 27 iulie curent în or. oraşul Eugene, SUA, informează serviciul de presă al  Ministerului Tineretului şi Sportului.

Medalia de bronz a fost obţinută în cadrul probei de aruncare a suliţei de către sportivul Andrian Mardare, cu rezultatul de 72,81 m. În cadrul aceleiaşi competiţii Nicolai Ceban a stabilit un nou record naţional la juniori pentru proba de aruncarea discului cu 59,17m,  iar rezultatul său final este de 58,65m, astfel s-a poziţionat pe locul al 11-a în clasament.

Singurul reprezentant feminin al Moldovei la campionatul de anul acesta a fost Mihaela Tacu, ea a participat la proba de aruncarea suliţei şi a obţinut rezultatul de 45,12m, respectiv  locul 27 în clasament.

Lotul naţional al ţării noastre a fost reprezentat de către atleţii Nicolai Ceban, Andrian Mardare, Mihaela Tacu şi antrenorul Valeriu Lungu.

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.