Locul al V-lea a fost obținut de reprezentanții Moldovei la Turneul Mondial Grand Prix Taekwondo WTF

Sportivul moldovean  Stepan Dimitrov a obținut  locul cinci al competiţiei la  Turneul Mondial Grand Prix Taekwondo WTF, care a reunit 23 cei mai buni sportivi din lume la disciplina de Taekwondo WTF, desfășurat  în perioada 27 august – 1 septembrie curent, în or. Astana, Kazahstan, informează Ministrul Tineretului și Sportului.

Stepan Dimitrov, care în primele runde ale competiţiei i-a învins pe James Howe din SUA şi pe portughezul Rui Pedro Rebelo Braganica, iar în sferturi de finală a fost învins de australianul Safwan Khalil. Lotul național al Republicii Moldova  a fost reprezentat de sportivii Stepan Dimitrov, Vladislav Arventii şi antrenorii Mircea Beţian şi Vladislav Mazur.

Medalia de aur a turneului au fost obținută de către sportivii Chen Yanh din Taipeiul chinez, reprezentantul Iranului Farzan Ashour Zadeh Fallah a obținut medalia de argint, iar argentinianul Lucas Guzman şi australianul Safwan Khalil au obținut câte o medalie de bronz.

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.