Mâine, Biserica Ortodoxă îi prăznuieşte pe Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil (stil vechi). De această mare sărbătoare mai multe sfinte lăcaşuri dintre Prut şi Nistru îşi vor cinsti protectorii. Astfel, acestea vor avea uşile larg deschise pentru enoriaşii satelor, dar şi pentru toţi oapeţii. Vă propun câteva destinaţii, drumuri sfinte spre unele dinte cele mai frumoase biserici, care pe 21 noiembrie îşi sărbătoresc hramul.

Cu Parintele Valeriu Jornea am făcut cunoştinţă cam prin 2009, atunci cînd, cu un grup de entuziaşti naivi (şi nu prea), căutam locurile de concentraţie maximă a co-naţionalilor noştri pentru a-i chema să salveze (a cîta oară) ţara. Aşa am ajuns şi la Montreuil, un orăşel în imediata vecinatate a Parisului, unde am auzit că este o biserică la care oficiază un părinte de la noi, de la Călăraşi…