Unul dintre domeniile de bază în cooperarea dintre Ministerul de Interne de la Chișinău și Ministerul Administrației și Internelor de la București este securizarea frontierelor externe ale Uniunii Europene. Declarația îi aparține ambasadorului României la Chișinău, Marius Lazurcă și a fost făcută ieri, 16 august, în cadrul întrevederii cu ministrul de Interne, Dorin Recean.

„Unirea României cu Basarabia s-a ratat în 1991, atunci când fostul Preşedinte Ion Iliescu a semnat tratatul de bază cu URSS, deşi la Chişinău exista un Guvern unionist pregătit să facă paşi importanţi în această direcţie… Traian Băsescu a subliniat în repetate rânduri faptul că Republica Moldova a fost şi este pământ românesc. Nu-i poate lua nimeni această identitate de fost teritoriu românesc, locuit de români”, a declarat pentru HotNews.ro Eugen Tomac, consilier de stat pentru românii de pretutindeni la Administraţia Prezidenţială.