Selecţionata ziariştilor a cîştigat “Cupa de toamnă Maurt-2007” la minifotbal

Echipa Media Sport, alcătuită din ziarişti, a învins ieri cu scorul de 12-1 (la pauză 4-0) formaţia Steaua Dental şi, astfel, a devenit posesoare a "Cupei de toamnă Maurt-2007" la minifotbal, turneu organizat în permieră de "Comersant League", transmite MOLDPRES.

Media Sport, pregătită de Eduard Ciobanu, comentator sportiv la ziarul "Moldavskie Vedomosti", pe tot parcursul turneului a demonstrat un joc stabil şi bine organizat. Compartimentul forte al selecţionatei ziariştilor l-a constituit linia de atac. O contribuţie însemnată la cucerirea trofeului a adus Serghei Ursu, ofiţer de presă la FC Tiraspol, care a devenit golgheterul turneului, cu 20 de goluri marcate. Împreună cu cupa, Media Sport a primit şi un premiu în valoare de nouă mii de lei.

În meciul pentru locul trei s-au întîlnit formaţiile Makler şi Ruspingrup. După cele 50 de minute regulamentare şi 10 minute de prelungiri, scorul pe tabela de marcaj a fost egal – 2-2. Conform regulamentului, învingătoarea a fost desemnată în urma executării loviturilor de departajare de la 7 metri. La acest capitol, mai precişi s-au dovedit a fi jucătorii de la Makler, care au învins cu scorul de 4-3.

Potrivit organizatorilor, "Cupa de toamnă Maurt-2007" a avut drept scop consolidarea relaţiilor de colaborare între oamenii de afaceri prin intermediul sportului. La ediţia inaugurală au participat şapte echipe. Următorul turneu, organizat de "Comersant League", va avea loc în luna februarie 2008, notează MOLDPRES. // Moldpres

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.