Încă două medalii au obținut reprezentanții Moldovei la Jocurile Olimpice/FOTO

Sportivii moldoveni au obținut o medalie de argint la lupte libere și o medalie de bronz la lupte feminine în cadrul Jocurilor Olimpice de Tineret de la Nanjing, infomează serviciul de presă al Ministerului Tineretului și Sportului.

Medalia de argint a fost obținută de luptătorul Dumitru Ceaucusta la lupte libere în categoria de 100 kg, el a fost învins în finala competiţiei de către azerul Igbal Hajizada cu scorul de 1-3. Tânăra luptătoare Tatiana Doncilă a obținut medalia de bronz la lupte feminine în categoria de greutate de până la 46 kilograme,ea a învins-o în lupta pentru bronz pe sportiva Adrianny Castillo din Venezuela.

Republica Moldova a fost reprezentată la gimnastică de Nicoleta Dulgheru, care s-a clasat pe pe locul 7 în finala probei de gimnastică ritmică. Acest rezultat reprezintă un suces pentru sportul naţional. Țara noastră este pentru prima dată calificată la Jocurile Olimpice la disciplina de gimnastică ritmică.