Moldova a cucerit 5 medalii la Cupa Europeană de Judo pentru juniori U21

Moldova a obținut cinci medaii la cea de-a doua ediţie a Cupei Europei de Judo pentru juniori U 21, care s-a desfăşurat în oraşul Deva din România. Competiţia a reunit peste 300 de tineri sportivi din 21 de ţări europene şi o echipă din SUA.

Lotul naţional al Moldovei, reprezentat de 13 sportivi, a cucerit două medalii de aur, una de argint şi două de bronz, clasându-se pe locul patru din 21 de state participante.

Mihai Doncilă a devenit campion în categoria de greutate de până la 55 kg, după ce s-a impus în finală prin ippon în faţa bulgarului Valentin Alipiev.

Nicolae Foca, î categoria de greutate de până la 60 de kilograme, a cucerit medalia de aur după ce l-a învins pe reprezentantului gazdelor, Florin Selea.

Gheorghe Blănaru a obţinut medalia de argint în categoria de greutate de până la 66 kg după ce, în meciul decisiv, a cedat în faţa sportivului din Israel. Tot în această categorie de greutate, Vadim Bunescu a cucerit medalia de bronz, iar Denis Vieru s-a clasat pe locul cinci. Aceeaşi poziţie a fost obţinută şi de Iurie Mocanu la categoria de greutate de până la 73 kg.

La feminin, rezultatele au fost mai modeste. Ana Budescu a obţinut bronzul la categoria de greutate de până la 48 kg.

După încheierea Campionatului, tinerii judokani vor participa la un cantonament în oraşul Deva, pentru a se pregăti către campionatele continentale de juniori U21, care se vor desfăşura în luna septembrie curent în oraşul Obervart din Austria.

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.