Sharapova şi Jankovic în finală la Cincinnati Open

De Victor Neaga/ Chişinǎu / Moldova.ORG/ — Maria Sharapova şi Jelena Jankovic se vor înfrunta în finala uneia dintre cele mai mari competiţii din tenisul feminin, Cincinnati Open după ce au trecut de adversarele lor din semifinale.

Sharapova, cea care a fost 17 săptămâni din carieră pe prima poziţie a clasamentului mondial, se află momentan pe locul 5 WTA. Aceasta a acces în finală după ce a dispus de compatrioata ei, Vera Zvonareva cu scorul de 2-6, 6-3, 6-3.
,,Am avut câteva lovituri întârziate în primul set, iar în momentele în care puteam pune presiune pe serviciul ei, am făcut greşeli neforţate. Am simţit că în unele momente aş fi putut să joc mult mai agresiv. În setul doi am schimbat lucrurile şi din acel moment partidă a curs în favoarea mea” a declarat Sharapova.

Jankovic, adversara Sharapovei din finală, a petrecut un total de 18 săptămâni ca număr 1 mondial, iar acum aceasta se clasează pe locul 14. Sârboaica a învins-o în semifinalele de la Cincinnati pe Andrea Petkovic, în minimum de seturi, scor 7-6(4), 6-1.

Sharapova şi Jankovic s-au întâlnit de 6 ori până acum, iar rusoaica se află la conducere cu 5-1 la meciuri câştigate.

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.