Scorul serii în Liga Cmpionilor: HJK Helsinki a învins cu 10-0 pe Bangor City

De Victor Neaga/ Chişinǎu / Moldova.ORG/ — HJK Helsinki au reuşit scorul serii în manşa secundă a celui de-al doilea tur preliminar din Liga Campionilor. Campioana Finlandei a învins cu 10-0 pe Bangor City (Ţara Galilor) şi, cu scorul general de 13-0, se califică în faza următoare a competiţiei, acolo unde urmează să întâlnească pe Dinamo Zagreb, care a eliminat pe Neftci Baku.

La adăpostul victoriei cu 3-0 din meciul tur, finlandezii au evoluat relaxat şi au deschis scorul abia în minutul 37, prin Ring, Sadik stabilind scorul primei reprize exact înainte de intrarea echipelor la vestiare. HJK s-a dezlănţuit însă în partea secundă, când Zeneli, Pukki şi Kastrati au reuşit câte o dublă, iar Rafinha şi Parikka au adăugat alte două goluri pentru cea mai categorică victorie obţinută în cupele europene de o echipă din Finlanda.

Celelalte echipe care plecau favorite după rezultatele din prima manşă nu au avut nicio problemă în a-şi asigura calificarea mai departe, Maribor, Litex Loveci, Viktoria Plzen sau Wisla Cracovia obţinând victorii concludente.

Miercuri vor avea loc ultimele cinci partide din cel de-al doilea tur preliminar.

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.