Circa 20 de tineri au protestat astăzi, în Piaţa Marii Adunări Naţionale din Chişinău, împotriva cedării teritoriului de la Palanca. Manifestaţia a fost organizată de către membrii Mişcării Naţional Creştine, care au declarat că nu vor accepta ca această bucată de pământ să fie ruptă din trupul Republicii Moldova. Protestatarii sunt de părere că cei care au semnat documentul, prin care Moldova a cedat Ucrainei porţiunea de 7 kilometri, sunt trădători de neam.

Ne-am obişnuit în ultimii douăzeci de ani să vedem diverse partide ivindu-se fulgurant în spaţiul public pentru a se evapora la fel de rapid cum au apărut. In special în estul ex-comunist, devastat timp de aproape un secol, de varii regimuri totalitare de extremă dreaptă şi stângă, maladia instabilităţii şi inconsistenţei scenei politice s-a cronicizat. Iar fenomenul acestor efemere apariţii a devenit recurent.