Misiunile diplomatice şi consulare ale Republicii Moldova vor elibera paşapoarte pentru cetăţenii aflaţi peste hotare. Un ordin în acest sens a fost emis în comun de Ministerul Tehnologiilor Informaţionale şi Comunicaţiilor şi de Ministerul Afacerilor Externe şi Integrării Europene şi va intra în vigoare, după publicarea în Monitorul Oficial, transmite MOLDPRES.

În anii ocupaţiei sovietice, satele şi oraşele Basarabiei au fost umplute cu monumente ale lui Lenin, cu pionieri eroi, tancuri şi tunuri (cu ţevile îndreptate spre România şi Europa), cu seceri şi ciocane – toate acestea fiind, în definitiv, simboluri ale ocupaţiei (ruseşti, comuniste, sovietice). Pe mine aceste „vestigii” ale unei epoci criminale (apuse?) nu mă deranjează, dar, vorba baronului, parcă tot mă zgârie…