Premierul Vlad Filat şi primarul Chişinăului, Dorin Chirtoacă au criticat decizia ministerului de Interne de a-i restabili în funcţie, cu o singură excepţie, pe toţi poliţiştii suspendaţi pentru implicare în maltratarea uni grup de tineri în noaptea de 7 spre 8 aprilie 2009.
