Acum vreo trei ani propuneam să medităm cum vom marca, în 2012, două sute de ani de la anexarea în 1812, de către Rusia ţaristă, a Moldovei din stânga Prutului. După apariţia articolului un cititor (care s-a prezentat Toma Necredinciosul) mi-a telefonat, făcând o remarcă… inspirată: Totul va fi bine, maestre, programul manifestărilor sărbătorii va fi elaborat la Moscova. Accentuez, aşa a zis: sărbătorii.

Împăcarea a avut loc întrun cadru aproape oficial şi în faţa a multor oameni. Evenimentul s-a produs joi, 6 mai, în Sala Bizantină a Cercului Militar Naţional al Armatei Române din Bucureşti. Este semnificativ că cei doi şi-au întins mâna şi s-au cuprins bărbăteşte la solemnitatea prilejuită de marcarea aniversării de 20 de ani de la primul Pod de Flori aruncat peste Prut. Împăcarea dintre cei doi mari rivali ideologici poate fi considerată drept un simplu efect de peste ani al acelui Pod de Flori, care a avut loc în ziua de 6 mai 1990, dacă nu ar avea o mult mai importantă şi mai profundă semnificaţie.

Relansarea economică s-a lăsat aşteptată în România, ceea ce a determinat FMI să aprecieze că în 2010 se va înregistra o creştere anuală de minus 0,5 la sută până la 0 la sută, iar în 2011 se va ajunge la o creştere pozitivă de 3,6 la sută, a prognozat luni şeful misiunii FMI pentru România, Jeffrey Franks, în cadrul unei conferinţe de presă pentru prezentarea rezultatelor misiunii comune de evaluare a FMI, Comisiei Europene (CE) şi Băncii Mondiale (BM).