Unii dintre cititorii blogului meu mi-au solicitat parerea in legatura cu cumpania introducerii in scolile din Republica Moldova a disciplinei “Bazele Ortodoxiei”, remarcind graba si aparenta spontaneitate a momentului. Ma incumet sa raspund, in citeva cuvinte, avind in vedere ca am fost, oarecum, in mijlocul lucrurilor, facind parte in 2001 din Comisia Mitropoliei Moldovei pentru introducerea religiei in scoli. Asadar, tema este mai veche si doar acum a izbucnit in toata amploarea. Intrebarea este de ce tocmai acum.

9 Mai a căzut ca un trăznet peste Basarabia. Societatea democratică s-a divizat în mai multe tabere. Dacă noi, toţi oamenii de bună credinţă, societatea civilă, indiferent de opţiunile politice, nu vom face un Front comun împotriva acestui mare rău care este comunismul, ne vom alege cu o catastrofă naţională de proporţii. N-as vrea sa repet în detaliu ce s-a întâmplat după ce URSS a ocupat Basarabia în 1940, 1944.

Liderul comuniştilor moldoveni, Vladimir Voronin a declarat, într-un interviu cu agenţia de presa Omega că nu exclude posibilitatea să îşi depună candidatura la preşedinţia Moldovei, dacă va fi modificată Constituţia şi dacă preşedintele va fi ales prin vot direct, dar că, în interesul Moldovei ar fi să se menţină actualul sistem de alegere a preşedintelui ţării prin votul Parlamentului. Voronin a mai spus că populaţia Moldovei ar fi interesata de alegeri anticipate şi că oamenii vor ieşi la vot.