Potrivit agenției de presă azere Trend, vicepremierul Victor Osipov a calificat astăzi conflictul transnistrean drept o amenințare la securitatea în sud-estul Europei. „Zonele noastre de răsărit se află sub autoritatea unui regime neconstituțional și a aceasta este o mare problemă pentru țară. […] Este esențial ca acest conflict să nu devină o povară pentru Moldova și să nu se transforme într-o barieră în fața dezvoltării economice a țării – a declarat Osipov, citat de agenția de presă din Azerbaidjan.