„Primăria nu este filiala Partidului Liberal, cu atât mai mult nu este o subdiviziune a aşa numitului „Comitet” pentru unirea Moldovei cu România. Noi avem alte obligaţiuni – realizarea problemelor cotidiene ale orăşenilor, formulate de către alegătorii noştri”. Aceasta este reacția comuniștilor ce vine în urma propunerii din partea Primăriei municipale de a coborî în bernă drapele de stat în data de 16 mai, curent.