Problema postului de televiziune NIT va reapare în faza a doua a dialogului UE – Republica Moldova, privind liberalizarea regimului de vize. De acestă părere este Sergiu Ostaf, directorul Centrului de Resurse pentru Drepturile Omului (CReDO). Acesta mai crede că NIT-ul îşi va recăpăta licenţa de emisie, fie prin decizia judecăţii, sau prin hotărârea CEDO.