Mai mulți primari de localități s-au adresat organizației, semnalând faptul că procedura de colectare a semnăturilor s-a realizat cu multiple încălcări. După ce unii din ei au verificat listele, au constatat că în ele erau trecute persoane care fie nu se aflau pe teritoriul țării, fie sunt decedate, iar multe din semnături nu corespundeau.

Mircea Snegur, primul Preşedinte al Republicii Moldova, este de acord cu interzicerea de către Parlament a simbolicii comuniste şi menţionează că această simbolică „se asociază cu regimul totalitar şi acţiunile sale împotriva oamenilor nevinovaţi, mulţi dintre care au fost deportaţi”, scrie tribuna.md citând dintr-un interviu publicat de „Moldavschie Vedomosti”.

Acesta a fost mesajul liderului comunist, Vladimir Voronin cu privire la decizia Consiliului Minicipal Bălţi de a desfăşura un refendum pentru lărgirea autonomiei. Voronin a declarat ieri, în cadrul unei vizite la Bălţi că susţine iniţiativa şi i-a îndemnat pe consilieri comunişti din CMB „să nu pună la inimă isteria autorităţilor centrale” şi să urmeze prevederile legale în desfăşurarea acestuia.