La sfârșit de noiembrie, membrii delegaţiei moldoveneşti, conduse de Viceprim-ministrul Valeriu Lazăr, ministru al Economiei, au pus în discuţie mai multe iniţiative de colaborare commercial-economice cu colegii săi ai părţii beloruse, în cadul lucrărilor şedinţei Comisiei mixte, ca urmare fiind semnate total 8 acorduri şi contracte concrete de cooperare bilaterală.