SUB ROȚILE JUSTIȚIEI
„Zero dreptate pe care am putut s-o simțim”
Ce fel de justiție se face pentru victimele accidentelor rutiere
Colaj de Irina Cleșcenco
Citim știri despre accidente în fiecare zi. Accidente care lasă în urmă morți, răniți, vieți distruse sau afectate pentru totdeauna. Ne întrebăm cine e de vină, dar conversația se oprește aici. Am vrut să vedem, însă, ce se întâmplă după unul dintre cazurile șocante pe care le auzim și le uităm peste câteva zile, când alt accident tragic ocupă locul în topul buletinului de știri. Vrem să aflăm cum arată viețile celor afectați și mai ales dacă se face justiție, dacă cei responsabili își învață lecția sau plătesc pentru greșeala comisă.

Această istorie este despre cum familia Porcescu a încercat să-și facă dreptate în ultimii patru ani.

Acesta este unul dintre puținele cazuri în care victimele au reușit să obțină o pedeapsa cu închisoarea pentru persoana vinovată. Dar într-un final, aceasta nu a fost pusă în aplicare.
„A fost cea mai complicată noapte pe care noi o puteam avea”
Era sfârșitul anului 2018. Gavril Porcescu, un tânăr de nici 30 de ani, considerat unul dintre cei mai buni studenți ai țării, avea un job foarte bun în Belgia în domeniul ingineriei mecanice. Venea de două ori pe an acasă și își vizita părinții. În această iarnă venise în Moldova să petreacă sărbătorile alături de familie.

Lucra la teza de doctorat și circula des din satul natal, Ciocâlteni, Orhei spre Chișinău și invers. Luni, 24 decembrie, s-a întâlnit cu fratele mai mic, Marcel. După ce cei doi frați s-au despărțit, Gavril s-a dus cu troleibuzul 21 spre microbuzul cu destinația Ciocâlteni.

Aproximativ la 15:40 Gavril coboară din microbuz la intrarea în satul Ciocâlteni și așteaptă să treacă mașinile ca să traverseze strada. Așa cum stătea pe acostament, o mașină care venea din direcția Telenești spre Chișinău a ieșit pe contrasens și l-a lovit puternic. Peste patru ore, Gavrușa, așa cum îi zic părinții, copilul iubit, cu mari perspective, își pierde viața, la spital.

„Seara aia și drumul spre casă a fost cel mai complicat. A fost cea mai complicată noapte pe care noi o puteam avea", spune Marcel, fratele mai mic al lui Gavril. Cu vocea care-i tremură, tânărul continuă să povestească cele întâmplate. „Două nopți nu am putut să dorm deloc. Te gândeai, continuu te gândeai. O auzeam pe mama, cum tata... Nu puteai. Tata se scula dimineața, mergea în jurul casei. Mama tot așa. Este un sentiment care practic te distruge ca om."
Foto: Arhiva familiei
„Atunci ne-am dat seama că trebuie să ne luăm avocat”
Marți, la o zi de la decesul lui Gavril, șoferul și soția lui au fost acasă la părinții tânărului. „A venit să-și ceară iertare de la noi. Nu știu ce așteptări a avut de la familia noastră, dar cred că orice persoană nu ar fi gata să vadă persoana care i-a ucis fratele sau copilul. Părinții mei nu erau în stare să discute și nici nu doreau. Am ieșit eu cu o mătușă. El ne-a povestit cum a avut loc accidentul. El ar fi ieșit pe contrasens și în fața lui venea un camion sau o altă mașină de mare tonaj și, ca să evite tamponarea, a ieșit pe acostament direct în fratele meu.", povestește Marcel. „În momentul în care mergi cu o viteză regulamentară, mică, tu nu poți să ucizi omul. Toată partea dreaptă a corpului era distrusă complet. Adică și piciorul era scos din... Era într-o stare foarte urâtă", adaugă Marcel Porcescu. Atunci, șoferul i-ar fi spus că avea viteza regulamentară, de 50 km/h.

La prima ședință însă, șoferul a venit cu povestea schimbată, spune Marcel. Spunea „că a adormit la volan, că își recunoaște fapta, e gata să coopereze cu poliția. Atunci ne-am dat seama că trebuie să ne luăm avocat", explică Marcel. Familia era conștientă că pe Gavril nu-l mai puteau întoarce, dar își dorea ca șoferul să răspundă pentru deces.
Foto: ProTV
Marcel spune că întreg procesul de judecată a fost extrem de dureros pentru familie. „Judecătorul îi spunea mamei că nu are dreptul să plângă, să scoată un cuvânt în instanță, pentru că ea nu este parte vătămată. Singura persoană care avea drept să vorbească în timpul procesului este tata, care era succesorul. Noi, nici mama, nici eu, nu aveam dreptul să spunem nimic. Pentru că mama plângea și i-a spus că dacă nu o să se calmeze, o să fie scoasă din sala de judecată", povestește cel mai mic fiu al familiei Porcescu.
Prima instanță din Orhei l-a condamnat pe șoferul vinovat la doi ani de închisoare cu executare într-un penitenciar de tip deschis. Pedeapsa mai presupunea și anularea dreptului de a conduce și achitarea unui prejudiciu moral și material în sumă de 234 de mii de lei.
„Noi doream să existe dreptate”
„Noi nu avem nevoie de banii lui. Dar se știe că dacă ajunge în penitenciar și se poartă frumos, perioada se micșorează. Mai ales că el ar putea să fie închis într-un penitenciar de tip deschis care îți permite să ieși din el periodic", spune Marcel, menționând că au atacat decizia în instanța superioară. „Inițial am solicitat o sumă de două milioane de lei ca prejudiciu moral. Este o sumă mică, pentru că fratele meu lucra în Belgia și banii aceștia îi făcea într-un an și jumătate. Dar problema nu era în bani. Noi doream să existe dreptate. Pentru că părinții mei, inclusiv în timpul procesului, s-au distrus în totalitate din punct de vedere psihologic", explică tânărul.

Nici inculpatul nu a fost de acord cu decizia și a atacat-o în instanța superioară. „El considera că nu e ok ceea ce a primit el, cu toate că 10 mii de euro e o sumă infimă pentru ceea ce a făcut criminalul, și să stea trei ani de închisoare de tip deschis. Tu îți trăiești mai departe viața, dar fratele meu e în mormânt și familia distrusă", spune revoltat Marcel. Curtea de Apel Chișinău a menținut decizia penală a Judecătoriei de la Orhei, însă a mărit prejudiciul moral până la 500 de mii de lei.

Familia Porcescu a atacat și această decizie. Ultima ședință a fost în februarie 2021, la doi ani distanță de accident.

„A-i stabili o pedeapsă de trei ani de închisoare cu ispășirea într-un penitenciar de tip deschis, cu anularea dreptului de a conduce [...]. A încasa prejudiciul moral de 800 de mii de lei", a citit judecătorul în ultima sentință. Familia se aștepta ca vinovatul să fie reținut din sală și dus la penitenciar imediat. Dar șoferul a ieșit liber pe ușa instituției, însoțit de avocat.
La volanul aceleiași mașini
La câteva săptămâni distanță, tatăl lui Gavril s-a adresat poliției de la Orhei să afle detalii despre locul încarcerării „criminalului". „Persoana nu este în penitenciar, nici nu a fost. Și nici nu se află în Republica Moldova", au fost informați membrii familiei Porcescu. „După doi ani de procese în judecată în care tu ca victimă te simți umilită, ajungi să afli că după pronunțarea sentinței a reușit să fugă din Republica Moldova", spune Marcel. Au încercat ulterior să obțină prejudiciul moral de 800 de mii de lei. „Am plecat la executor care ne-a spus că apartamentul șoferului a fost vândut. Apartament care în timpul procesului a fost pus sub sechestru și... Avocatul ne-a spus că a verificat informația și că în timpul procesului, dosarul a fost clasat pe o anumită perioadă și în acest timp apartamentul a fost înstrăinat. Ca apoi să se redeschidă dosarul.” Până la decizia definitivă a instanțelor judecătorești, povestește Marcel, șoferul mergea la volanul mașinii cu care l-a tamponat pe fratele lui. „A solicitat ca sechestrul de pe mașină să fie scos ca să-și poată duce copiii la școală”, spune tânărul.

După decizia finală, instanța de judecată urma să o expedieze poliției în raza teritorială în care vinovatul își are domiciliul. Poliția, la rândul ei, trebuia să-l escorteze la penitenciar, ca să-și ispășească pedeapsa. Totuși, până ca poliția să ajungă la acesta, el ar fi fugit din țară „prin regiunea transnistreană”, consideră familia Porcescu.

Am solicitat Poliției Republicii Moldova un comentariu despre cum a fost posibilă plecarea acestuia din Republica Moldova în timp ce avea de ispășit o pedeapsă cu închisoarea. Vom reveni cu un răspuns mai târziu.

„Practic, după doi ani de procese, noi am ajuns să avem o hotărâre cu o pedeapsă, dar efectiv zero rezultate și zero dreptate pe care noi am putut-o s-o simțim. Practic nimic din ceea ce este stipulat nu este îndeplinit... Nici el închis, nici din punct de vedere financiar pedepsit. El este bine merci peste hotare”, concluzionează Marcel.

UPDATE. 13 aprilie 2023.

Poliția a venit cu un răspuns despre șoferul care a fugit din țară. La șase zile distanță de la anunțarea sentinței finale, vinovatul de decesul lui Gavril a părăsit Republica Moldova în calitate de pasager.

Aproape peste doi ani de la sentință, Inspectoratul de Poliție Orhei a pornit dosarul de căutare.

Șoferul vinovat a fost dat în căutare internațională pe 8 februarie 2023.

În luna martie 2023, poliția a primit informație de la Interpol/Germania precum că șoferul vinovat se află în statul federal Hessa, Germania. Organele de drept din Germania au comunicat celor din Moldova că nu pot să extrădeze persoana vinovată din cauza legislației germane.
Dragi patroni,
Acest subiect, despre justiția de care au parte victimele traficului rutier, a fost ales de voi. Documentarea lui ne-a determinat să facem o mini campanie în care să spunem mai multe povești similare, care arată că victimele sunt adesea dublu traumatizate, prima oară de accident, apoi de lipsa de dreptate pe care o simt. De săptămâna viitoare vom publica o serie de materiale la subiect, în cadrul campaniei „Sub roțile justiției” care se va desfășura pe 10-14 aprilie.

Fiți cu ochii pe noi!
Text de Georgeta Carasiucenco
Imagine video și montaj de Victor Streleț
Editare de Anastasia Condruc
Curățenia generală a locuinței este aproape întotdeauna o provocare pentru fiecare dintre noi, este un ritual care începe dis-de-dimineață, care necesită un set de haine speciale, adică cele de care să nu-ți fie jale să le murdărești, și care solicită utilizarea uneltelor speciale de igienizare a întregii case. În această „bătălie” cu praful și cu dezordinea, de obicei, sunt implicați toți membrii familiei, așa că nimeni nu poate să scape de participarea în acest quest captivant. Ți-ai dat seama deja că în acest articol vorbim despre produsele de curățenie și îngrijire a locuinței, toate astea fiind incluse în noul catalog METRO. Înainte de a începe curățenia, te sfătuim să îmbraci o pereche de mănuși care să te protejeze de nimerirea substanțelor chimice pe pielea mâinilor. Siguranța ta trebuie să fie pe prim-plan. La METRO poți cumpăra o cutie de 100 de mănuși de uz casnic sau un set cu o pereche de mănuși. Totuși, va fi mai economic dacă vei lua mai mult deodată, ca să nu te întorci de fiecare dată la magazin după încă o pereche de mănuși. Al doilea pas pentru a începe curățenia este „înarmarea” cu lavete sau cu burete, în funcție de cine și ce responsabilități își va asuma. Praful, urmele de pe oglindă, de pe gresie și faianță, resturile de pe farfurii vor putea fi eliminate mai ușor cu ajutorul acestor mici produse.   Și aici îți venim în ajutor. Pe rafturile de la METRO poți găsi o varietate de produse de curățare a tuturor suprafețelor din casa ta, începând cu bucătăria și terminând cu baia, nemaivorbind de suprafețe „firave” cum ar fi oglinzile sau ferestrele.     Te pornești să faci curățenie, dar nu ai mătură sau vreun mop și o căldare specială? Stai liniștit(ă). Rezolvăm și această problemă temporară. METRO îți oferă o gamă de produse de măturat și de spălat podelele. Alege produsul preferat după formă, greutate, culoare etc. și mergi la treabă. Dacă mai ai de bătut și covoarele din casă, atunci îți prezentăm unealta clasică destinată exclusiv pentru această activitate. Apropo, bătătorul de covoare îți poate înlocui vizita la sală, întrucât îți activează mușchii brațului și ai spatelui. Combină plăcutul cu utilul.   După ce ai făcut curățenie și în casă totul strălucește, a rămas să speli rufele, iar unele ar trebui inițial să treacă prin procedura de înălbire. Alege detergentul preferat și împrospătează și rufele care au „obosit” să te aștepte în coșul cu rufe sau în mașina de spălat. Nu ezita să cumperi și sprayuri de împrospătare a aerului din încăperile casei tale. Ia-ți cu rezervă și n-o să trebuiască să faci vizite nedorite în decursul săptămânii la magazin pentru a înlocui flaconul gol. Toate cele menționate mai sus, dar și multe alte produse poți găsi în catalogul anexat aici sau în magazinele METRO din Chișinău și Bălți.
Pentru că nu a plouat demult, astăzi mai avem parte de niște precipitații. Vreme bună pentru citit lucruri faine și esențiale!   Arheologii care au cercetat caldarâmul de pe Strada 31 august recomandă conservarea și restaurarea acestuia. Reconstituirea porțiunilor pierdute de pavaj se va face cu pietre de același fel din alte sectoare ale străzii 31 August 1989 sau ale nucleului istoric al orașului. Pavajul datează din anii 1869-1870, fiind unul dintre primele din Chișinău. 👤O bază militară modernă va fi construită în apropierea municipiului Chișinău. Bani pentru construcția bazei militare au fost alocați din bugetul de stat. Întreaga infrastructură a unității va fi gata în cel mult 5 ani.  PLDM, PSDE, (fostul Partid Democrat), Partidul Puterea Oamenilor au declarat până acum că vor participa la adunarea de pe 21 mai, anunțată ieri de Maia Sandu. PACE, condus de Gheorghe Cavcaliuc, va participa pentru a cere „demisia Maiei Sandu și PAS”. De asemenea, Partidul Șor va veni în PMAN „pentru a milita pentru neutralitate intransigentă”.  👉Igor Dodon a fost ales ieri în funcția de secretar executiv al PSRM. El a promis că formațiunea sa va fi activă, iar pentru cei care au plecat de la PSRM, drum înapoi nu mai există.   😊La Tighina a fost instalat cel mai mare perete de cățărare de pe malul stâng al râului Nistru. Înălțimea peretelui de cățărat este de 15 metri și include 9 poteci de cățărat cu diverse grade de dificultate. Ideea afacerii îi aparține Nataliei Konstandaki, care a câștigat un grant în cadrul Programului Uniunii Europene. 
Sursa foto: Facebook/ Delegația UE în RM
Sursa foto: Facebook/ Delegația UE în RM
Elena Sîrbu, președinta platformei femeilor rome „ROMNI” îl va acționa în judecată pe un angajat de Aeroport Handling, după ce acesta, potrivit ei, nu i-a permis accesul în avion, pentru că vorbea în limba romani.  Elena trebuia să fie prezentă la o conferință internațională din orașul Berlin, dar după ce a trecut controlul de pașapoarte, ea a răspuns la un apel telefonic în limba maternă, în limba romani. „La un moment dat un individ sa apropiat de mine și mi-a zis ca sunt agresivă”, spune Elena. „Sper ca petițiile ce vor veni din numele meu la diferite instituții vor fi examinate obiectiv”, declară ea.   🚩 Tatiana Vozian, șefă de direcție de la Curtea de Conturiîl acuză pe președintele instituției, Marian Lupu, de avansuri sexuale. Mai mult, potrivit ei, pentru că a refuzat avansurile lui, ea s-a pomenit în situația în care i-a fost fabricat „dosar intern privind nerespectarea normelor de conduită”. Tatiana Vozian a publicat ordinul prin care aceasta a primit o mustrare aspră. La rândul său, Curtea de Conturi susține că declarațiile menționate sunt „calomnii și insinuări, care denigrează imaginea persoanei cu demnitate publică și aduc prejudiciu imaginii instituției”.   🎹 Meșterul cu mâini de aur de la Glodeni. Victor Sabajuc din satul Fundurii Vechi, raionul Glodeni, restaurează instrumente de tot felul, dar cel mai mult îi place să lucreze cu pianele. Asta pentru că a cântat toată viața la acest instrument muzical. Pianul la care lucrează în prezent datează din 1910. Iar următorul instrument pe care-l va restaura este un pian și mai vechi, tocmai din secolul al XIX-lea. 

RĂZBOIUL RUSIEI ÎMPOTRIVA UCRAINEI 

  • Ucraina reia exporturile de energie electrică către Europa. Este pentru prima dată din octombrie 2022, când Rusia a început să atace infrastructura energetică a țării. „Sperăm să ajungem la volumele de export pe care le-am avut anul trecut. Rezervele de astăzi din sistem ne permit să facem asta”, a spus ministrul energiei German Galușcenko.  
  • Egiptul planifica să furnizeze Rusiei 40.000 de rachete. Președintele egiptean Abdel Fattah El-Sisi a ordonat recent subordonaților să producă până la 40.000 de rachete care să fie trimise în secret Rusia, potrivit unui document al serviciilor secrete americane.
  • Decizia privind lansarea contraofensivei Ucrainei va fi luată în ultimul moment, declară secretarul Consiliului Național de Securitate și Apărare Oleksii Danilov. El a spus că Ucraina are mai multe variante privind perioada de declanșare a operațiunii. Potrivit lui Danilov, scurgerea de „documente secrete” ale Pentagonului nu va afecta planurile legate de contraofensivă. 

📸imaginea zilei 

Restricțiile de zbor deasupra Ucrainei vor continua până în 2029.
Sursa foto: Facebook/ Kyiv Post
Sursa foto: Facebook/ Kyiv Post

🍦la desert 

O recomandare de la Oxana Greadcenco. E greu să nu-l îndrăgești pe Ted Lasso, personajul principal al serialului de comedie-dramă cu același nume. E carismatic și amuzant, uman și vulnerabil. Serialul a fost lăudat în special pentru explorarea temei sănătății mintale în rândul bărbaților. „Promit că veți iubi personajele carismatice și umorul inteligent”, spune Oxana.  Ne auzim mâine cu știri esențiale!
O privire indecentă, îmbrățișări fără permisiune, glume sau limbaj cu conotație sexuală. Toate sunt forme de agresiune sexuală. Potrivit datelor statistice, aproape 40% dintre femeile din țara noastră au suferit de violență fizică și/sau sexuală, 49% indică că au fost hărțuite sexual de la vârsta de 15 ani, iar 18% susțin că au fost hărțuite sexual în ultimele 12 luni. În astfel de cazuri, este esențial ca persoanele agresate să solicite ajutor. În acest articol descriem traseul pe care trebuie să-l urmeze o victimă pentru a se apăra.  

Procedura civilă și penală 

  Avocatul Promo-Lex, Vadim Vieru, declară că există două tipuri de proceduri: civilă și penală, pentru a demasca un abuz sau agresiune sexuală. În cazul procedurii civile, dacă fapta s-a produs la locul de muncă, victima poate să le reclameze superiorilor acest fapt, dacă instituția sau compania a elaborat un regulament care are scopul de a preveni faptele de agresiune sexuală și de a promova investigarea acestora la nivel intern. „Aici este vorba despre cazurile care nu sunt grave. Sunt cazuri care ar putea fi calificate ca abateri disciplinare: glumă sexistă, avansuri, insistență, lucruri care sunt neplăcute pentru victimă”, declară Vadim Vieru.  Dacă compania sau instituție nu ia măsuri și dacă nu soluționează cazul pe intern, victima are posibilitatea să se adreseze la Consiliul de Egalitate, fie în instanța de judecată, care poate să constate fapta de hărțuire, reieșind din prevederile legii cu privire la asigurarea egalității.     Victima poate să recurgă și la procedura penală, care presupune adresarea la poliție sau la procuratură, dacă faptele pot fi calificate ca infracțiuni de hărțuire sexuală. Potrivit Codului Penal al Republicii Moldova,  o faptă poate fi considerată o infracțiune de hărțuire sexuală dacă presupune manifestarea unui comportament fizic, verbal sau nonverbal, care lezează demnitatea persoanei ori creează o atmosferă neplăcută, ostilă, degradantă, umilitoare, discriminatorie sau insultătoare cu scopul de a determina o persoană la raporturi sexuale ori la alte acțiuni cu caracter sexual nedorite, săvârșite prin amenințare, constrângere, șantaj.  Persoana agresată poate depune plângerea în formă scrisă și trimite prin poștă sau depune personal la cancelaria inspectoratului de poliție sau a procuraturii. Cererea nu poate fi depusă online.   „În cazul dat, plângerea va fi înregistrată în cancelarie și persoana ulterior va fi contactată de ofițerul de urmărire penală, care o va chema pentru audiere. Atunci, tot ce va spune victima va fi consemnat”, spune Avocata Centrului de Drept al Femeilor, Arina Țurcan-Donțu.  Avocata declară că la această etapă, persoana care a fost supusă agresiunii poate solicita un avocat.   „În momentul în care victima a venit la inspectoratul de poliție sau la procuratură este în drept să-i solicite ofițerului de urmărire penală sau procurorului un avocat care o va asista din momentul în care depune plângerea. I se va pune la dispoziție un avocat care acordă asistență juridică garantată de stat”, declară Arina Țurcan-Donțu.  În acest caz, procuratura sau poliția pornește o cauză penală în care persoana este recunoscută în calitate de parte vătămată.  „Este identificată persoana bănuită/învinuită și se colectează probele. Dosarul se transmite în instanța de judecată, iar persoanei care a comis fapta de agresiune sau hărțuire sexuală i se poate aplica o pedeapsă penală”, mai adaugă Vadim Vieru. 

 Agresiuni sexuale în stradă 

Avocații declară că cel mai frecvent agresiunile sexuale se produc în stradă. În acest caz, victimele trebuie să solicite ajutor la numărul 112.    „Le recomandăm victimelor să solicite prezența unui echipaj de poliție, care se va prezenta la fața locului și va întocmi toate actele necesare. Dacă actul de abuz a avut loc în stradă, în public, ar fi util ca până la venirea poliției să se identifice martorii și dacă este posibil să li se ceară numărul de telefon, pentru că de multe ori când abuzul s-a întâmplat în stradă oamenii pleacă, nu mai așteaptă venirea poliției. Este foarte important ca să avem suficienți martori sau să fie persoane care au văzut că este vorba despre abuz sau hărțuire sexuală”, mai adaugă avocata Centrului de Drept al Femeilor.  Avocații le recomandă victimelor și potențialelor victime să solicite consiliere juridică și psihologică de la organizațiile neguvernamentale care activează în acest domeniu.   „Centrul de Drept al Femeilor acordă atât asistență juridică, cât și psihologică, inclusiv pentru victimele hărțuirii sexuale și alte forme de abuz sexual. Este foarte important ca victima să beneficieze de o consultație juridică deoarece în procedura de examinare există anumiți termeni. În momentul în care aceștia sunt omiși, nu mai pot fi restabiliți. De exemplu, o ordonanță de refuz, dacă nu s-a contestat în termen, atunci există riscul ca agresorul să fie nepedepsit și victima să nu primească un remediu, deoarece a fost epuizat acest termen”, afirmă Arina Țurcan- Donțu.  Specialiștii le recomandă femeilor să-și învingă frica și să semnaleze cazurile de abuz prin care trec.  „Nu ezitați să solicitați ajutorul pentru ca victimele să fie protejate, să aibă un remediu efectiv din partea justiției, dar și agresorii să fie descurajați. Doar atunci când vor fi raportate cazurile, agresorii vor fi pedepsiți”, declară avocata.  Vadim Vieru spune că indiferent de procedura aplicată, civilă sau penală, este important ca victima să fie protejată împotriva victimizării sau alte influențe din partea agresorului sau a altor persoane.  „Trebuie să fie măsuri de prevenire a victimizării. Persoana să nu fie pedepsită pentru faptul că s-a plâns, să existe anumite măsuri de protecție”, afirmă avocatul.  Datele statistice arată că, actualmente, fiecare a cincea femeie angajată din Republica Moldova este supusă unor forme subtile de hărțuire sexuală la locul de muncă, iar 4 din 100 se confruntă cu forme grave de hărțuire. Totodată, circa 20% dintre femei s-au confruntat cu amenințări sau solicitări de a întreține relații sexuale la locul de studii. În pofida incidenței mari a cazurilor de hărțuire sexuală, doar 15% dintre femei au anunțat despre asemenea situații.  Acest material a fost realizat în cadrul Campaniei „Împreună spunem NU hărțuirii sexuale”, organizată cu prilejul Lunii de Conștientizare a Hărțuirii Sexuale. Redacția moldova.org este una din organizațiile-partenere ale campaniei, alături de Centrul de Parteneriat pentru Dezvoltare și Coaliția Națională „Viață fără Violență”.      
sub roțile justiției
„Asta e pentru toată viața”
Cu ce urmări se confruntă o mamă și un fiu loviți și aruncați pe trecerea de pietoni din Chișinău
sub roțile justiției
„Asta e pentru toată viața"
Cu ce urmări se confruntă o mamă și un fiu loviți și aruncați pe trecerea de pietoni din Chișinău
„Dacă primea Lucas lovitura, era să moară”, spune Alexandr. Fiul lui de doi ani și soția au fost loviți din plin de o mașină pe trecerea de pietoni, anul trecut. Dar lovitura a primit-o Anna și, din fericire, ambii sunt în viață astăzi, dar cu o durere pentru toată viața. „Asta o să continue până când nu o să fie pedepsiți șoferii în mod proporțional cu dauna provocată”, spune Anna.
⚠️Acest articol conține fotografii care ilustrează vătămarea corporală.
SUB ROȚILE JUSTIȚIEI
E o mini campanie lansată de Moldova.org în care vorbim despre justiția de care au parte victimele traficului rutier. Publicăm o serie de articole cu povești similare care arată că victimele sunt adesea dublu traumatizate, prima oară de accident, apoi de lipsa de dreptate pe care o simt.

Am documentat subiectul la alegerea patronilor Moldova.org. Dacă vrei și tu să susții munca noastră, devino patron/patroană.
Anna și fiul ei, Lucas, de doi ani s-au pornit de mânuță spre pădurea care desparte strada Florilor de strada Calea Orheiului din Chișinău. Era seara de 13 iulie 2022, un pic ploios, dar o vreme bună de ieșit la aer curat după câteva zile dogorâtoare.

Anna avea câteva lucruri în rucsac, purta o geacă subțire. Lucas și-a luat o jucărie cu el. Cei doi merg încet pe trotuar. Se opresc pentru câteva secunde pe trotuar, iar Anna se apleacă să-i aranjeze jucăria. Înainte de trecerea de pietoni se mai opresc o dată într-un loc unde cei doi abia se văd, pentru că două mașini sunt parcate prea aproape de trecere. Se pornesc să traverseze strada. În cinci secunde sunt pe mijlocul drumului, iar într-o clipită, un microbuz de dimensiuni mici îi lovește din plin. Mama și fiul sunt purtați câteva secunde pe capota microbuzului, apoi cad și se opresc sub roțile mașinii care venea pe contrasens. Lucas e aruncat cu totul sub mașină. Toate acestea se văd clar pe camera de bord a unei mașini parcate până la trecerea de pietoni.
Sursa video: Telegram/ Кишинёв в теме
Peste câteva minute de la accident Alexandr a primit un apel de pe telefonul soției. Dar nu e vocea ei, ci a unui bărbat străin, ceea ce i s-a părut straniu. Vocea străină l-a anunțat despre tragedie. Alexandr, șocat de ceea ce a auzit, a alergat imediat la locul accidentului. L-a văzut pe Lucas în ambulanță și pe Anna încă jos, pe carosabil.
Anna a fost în stare inconștientă, imediat după lovitură. Foto: Alexandr Petkoglo
Cei doi au stat câte o săptămână în spital. Și astăzi, la nouă luni de la accident, medicii îi spun Annei că „s-a născut în cămașă” sau că „arată bine pentru ceea ce a suferit”.
„Dacă primea Lucas lovitura...”
Anna Petkoglo este pedagogă. Până a intra în concediu de îngrijire a copilului lucra educatoare la o grădiniță privată din Chișinău. Alexandr, soțul ei, lucrează în sfera IT. „Suntem o familie obișnuită”, spun tinerii. Dar accidentul le-a schimbat viața și i-a făcut să-și pună multe întrebări despre cum funcționează justiția în Republica Moldova sau cât de interesate sunt autoritățile să creeze o infrastructură sigură pentru oameni. „Dacă nu era Anna, ci Lucas, cel care primea lovitura, era să moară...”

Anna nu-și amintește deloc ziua în care a fost lovită de mașină, pentru că are amnezie. Cât a stat la spital, majoritatea timpului l-a petrecut dormind. A aflat că a fost accidentată de la colega ei de salon, care i-a arătat un video cu momentul impactului. Și colega ei de salon a stat în spital din același motiv – a fost lovită de o mașină.

„Fractură de craniu și leziuni cerebrale”, spune Anna că a avut. Mai exact, osul temporal al capului a fost fracturat, fiind afectat până la nivelul urechii stângi. „Eu aud mult mai rău și în urechea stângă mereu aud un sunet. Asta e pentru toată viața, mi-a spus medicul”, explică Anna. Are pierderi de memorie și dificultăți de vorbire. Tratamentul medicamentos continuă și astăzi: câte șapte pastile pe zi pentru îmbunătățirea metabolismului cerebral, pentru durerea moderată până la severă, pentru tratarea afecțiunilor neurologice și altele.
Urmele accidentului pe corpul Annei. Foto: Alexandr Petkoglo
În afară de asta, iarna trecută a suferit o intervenție la genunchi, unde i-a fost rupt meniscul din cauza loviturii. „Nimeni nu poate să spună ce va fi în continuare”, spune Anna, menționând că nu știe dacă se va recupera vreodată.

Lucas a avut contuzie cerebrală minoră, vânătăi și julituri pe cap și pe tot corpul. Totuși, băiețelul a fost conștient tot timpul. Acesta a stat sub mașină până a fost găsit. Părinții povestesc că accidentul l-a afectat puternic din punct de vedere psihologic. Se speria de mașini, de sunete puternice, de copii. Avea izbucniri emoționale puternice și îi era frică de tot. Noaptea nu putea dormi.
Micuțul Lucas a suferit mult din cauza accidentului. Foto: Alexandr Petkoglo
Justiția
Șoferul care a accidentat cele două persoane a declarat în instanța de judecată că „timpul de afară era posomorât și ploua, iar pe marginea drumului erau parcate mai multe automobile”. A povestit că a încercat să evite accidentul prin virarea la stânga, „dar nu a reușit”. Chiar dacă familia a solicitat 60 mii euro ca prejudiciu moral și peste 30 de mii de lei prejudiciu material și asistență juridică, șoferul a declarat că le consideră exagerate și că este gata să le ofere Annei și lui Lucas câte cinci mii de lei și să achite tratamentul. „Salariul lunar este de cinci mii de lei și am doi copii, iar soția nu lucrează”, a declarat instanței. Șoferul regretă cele întâmplate.

Șoferul a fost declarat vinovat și a primit o pedeapsă de:

  • 3 ani de închisoare într-un penitenciar de tip deschis (cu suspendare pentru trei ani);

  • Anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.

Acțiunea civilă pentru repararea prejudiciului moral și material a fost admisă, însă asupra sumei despăgubirilor urmează să hotărască instanța de ordine civilă. Deocamdată din contul vinovatului s-au luat doar 640 de lei pentru cheltuielile judiciare.

Hotărârea a nemulțumit familia Petkoglo, în special faptul că instanța nu a desemnat vreo compensație, ceea ce i-a determinat să atace decizia în instanța superioară. Pe trei mai 2023 va avea loc prima ședință la Curtea de Apel în cazul șoferului care i-a lovit pe Anna și Lucas.
A furat biciclete și a ajuns în pușcărie
„Șoferii rămân a fi nepedepsiți, dar oamenii simpli suferă. Noi continuăm să trăim în Chișinău, copilul meu continuă să trăiască aici. Și mereu suntem în pericol. Asta nu este doar trauma mea, că mă tem să ies pe stradă, dar eu văd cum șoferii merg. Nu cedează deloc pietonilor. Asta o să continue până când nu o să fie pedepsiți șoferii în mod proporțional cu dauna provocată”, spune Anna.

Alexandr, soțul femeii, spune că există o problemă mare în sistem. „E problema iresponsabilității administrației publice locale, a poliției și a oamenilor. Oamenii simt că au posibilitatea să încalce și să fie pedepsiți într-un singur caz din 10 încălcări, de exemplu. Desigur că o să încalce toți regulile”, adaugă Alexandr. Nu-și doresc neapărat ca vinovatul să ajungă în penitenciar, dar cel puțin să primească o daună morală proporțională suferinței pe care au primit-o, iar șoferul să simtă, într-adevăr, pedeapsa. „Doi oameni vor trăi toată viața cu aceste traume și psihologice și fizice, dar la el totul e ok”, adaugă Alexandr.

Odată ce decizia a fost atacată în instanța de judecată și nu poate fi executată, șoferul poate merge la volanul mașinii până la decizia finală a Curții de Apel.
Familia Petkoglo. Foto din arhiva personală
Anna consideră nedreaptă decizia luată de instanța de judecată. „Iată persoana fură biciclete, el nu poartă niciun pericol pentru viața oamenilor, dar ajunge în pușcărie. Dar cel care lovește cu mașina și omoară, nu ajunge la pușcărie. Unde este logica?!”, se întreabă Anna.

Anna se referă la cazul unui bărbat de 25 de ani care a furat 20 de biciclete în sumă de peste 100 mii de lei. Acesta a fost declarat vinovat pentru 15 episoade de furt și a fost condamnat la 5 ani de închisoare. De asemenea, a fost obligat să achite peste 100 de mii de lei victimelor pentru prejudiciu.

Apoi, gândul celor doi soți se îndreaptă spre cum primăria și pretura securizează trecerile de pietoni. „Primarul iubește pe Facebook să arate proiecte prostești pe care se cheltuie bani și sunt fără folos. Pe strada Florilor doar într-un singur loc, unde este o școală, au făcut o trecere ridicată. Acolo șoferii sunt nevoiți să oprească. De ce au făcut doar acolo? Pe strada Florilor mai sunt alte instituții de învățământ. Pentru securizarea trecerilor nu au făcut nimic, o să zică că nu au bani. Dar au reparat trotuarul. Asta nu le-a oferit mai multă siguranță pietonilor”, spune revoltat Alexandr. După accident, bărbatul a raportat intens mașinile care staționau pe trecerile de pietoni sau în imediata apropiere.
Trecerea de pietoni pe care traversau Anna și Lucas. În ziua în care a fost făcută fotografia (20 martie 2023), nu era parcată nicio mașină în apropierea trecerii de pieroni
Singura schimbare care a avut loc după accident a fost ca poliția să patruleze pentru mai multe zile în preajma acelei treceri de pietoni și să amendeze persoanele care parcau neregulamentar. Asta îi determină pe șoferi chiar și astăzi să nu parcheze în acel loc, în special în aproprierea trecerii de pietoni unde au fost loviți Anna și Lucas.
Dacă ai o istorie asemănătoare pe care vrei să mi-o spui, scrie un mesaj.
Text de Georgeta Carasiucenco
Editare de Anastasia Condruc
Ilustrație de Irina Cleșcenco
„Tineretul decide” – sub acest motto s-a desfășurat marea Finală a proiectului „Vocea ta contează!”, implementat timp de două luni de Asociația de jocuri intelectuale din Republica Moldova în parteneriat cu UNICEF Moldova, cu sprijinul UK Aid. Pe 31 martie, în aula „Clasa viitorului” a Universității Pedagogice de Stat „Ion Creangă” din Chișinău, a avut loc conferința națională cu un joc educațional integrat, la care au participat 25 de echipe din instituțiile de învățământ general din raioanele Edineț, Strășeni și Taraclia. Evenimentul a inclus mai multe etape: un panel de discuții, un turneu intelectual, inaugurarea Grădinii tinerilor „U-Report Youth Garden”, determinarea și premierea ambasadorilor U-Report și câștigătorilor. Conferința națională cu integrarea jocului educațional final a avut loc în două limbi: limba română și rusă; ce a permis tinerilor să participe de la egal la egal. Evghenii Poleacov, președintele Asociației de jocuri intelectuale, a menționat că lucrul cu tinerii este o prioritate pentru Asociație. Pentru o conlucrare eficientă este important să vorbim la egal, pentru a auzi și a fi auziți. Echipa Asociației sugerează tinerilor că aceștia se pot dezvolta și trăi în siguranță în Moldova. „Proiectul „Vocea ta contează!” ajută tinerii să se dezvolte în plan intelectual, le dezvoltă capacitățile de lucru în echipă, creează legături de prietenie între tinerii de diferite naționalități, inclusiv copiii din Ucraina, care la moment se află pe teritoriul Moldovei. Proiectul a unit peste 10 mii de elevi și peste 600 de profesori din trei raioane” – a menționat Evghenii Poleacov. Tinerii au fost salutați de șefele Direcțiilor Raionale de Educație din Edineț, Strășeni și Taraclia: Mariana Odobescu, Lucia Caciuc și Lilia Sarsaman. Doamnele au mulțumit organizatorii pentru invitația de a participa la proiect, și au îndemnat elevii să creadă în puterile proprii, să descopere și să creeze ceva nou. Evenimentul a continuat cu o discuție cu tinerii lideri despre stabilirea de parteneriate între tinerii din diferite localități a Republicii pentru a promova pacea și dezvoltarea durabilă. Elevii au povestit experiențele trăite și au relatat exemplele benefice de utilizare a instrumentului U-Report. „Vrem să trăim în pace și dezvoltare durabilă și suntem gata să vorbim cu voce tare despre aceasta! Dar trebuie să fim uniți. Atunci vocea noastră comună nu va putea fi ignorată. Mi-a plăcut că proiectul mi-a oferit posibilitatea de a mă deschide, de a arăta de ce sunt capabil, de a-mi îmbunătăți abilitatea de lucru în echipă și apărare a opiniei”, a spus Andrei Taucci, elev la liceul teoretic „Sf. Paisii Hilendarski” din satul Corten. În cea de-a doua parte a Conferinței, a avut loc jocul educațional final, în cadrul căruia participanții au dat dovadă de logică și ingeniozitate, lucru în echipă, gândire critică, cunoștințe în domeniul promovării păcii și dezvoltării durabile. Bătălia a fost spectaculoasă, interesantă și intensă până la ultima întrebare, ceea ce nu este surprinzător: instituțiile de învățământ luptau pentru a deveni centre regionale a consiliilor elevilor, centre de promovare a păcii și dezvoltării durabile; dar și stabilirea ambasadorilor U-Report. „Nivelul este foarte ridicat. Au fost întrebări grele, dar interesante. Totul este bine organizat. Există puține proiecte de așa fel, așa că suntem bucuroși să participăm, și mândri că vocea noastră contează”, a menționat Vasilii Colioglo, căpitanul echipei „Infinity” din gimnaziul „Ivan Inzov”, orașul Taraclia. Înainte de a afla câștigătorii, participanții au mers la Parcul Dendrologic din Chișinău, unde împreună au sădit Grădina tinerilor „U-Report Youth Garden”. Această acțiune le-a permis tinerilor să lase o amprentă dacă nu în istoria planetei, atunci la sigur în istoria Chișinăului. Pentru determinarea câștigătorilor, au fost luate în considerare rezultatele diferitor activități: implicarea elevilor în orele de clasă tematice, în jocuri educaționale online; rezultatele jocului final; rezultatele activităților tinerilor lideri. Câștigător al proiectului în raionul Edineț a devenit Liceul Teoretic „Pan Halippa”, or. Edineț; în raionul Strașeni – Gimnaziul Rădeni; în raionul Taraclia – Liceul Teoretic „S.P.Hilendarski”, satul Corten. Pe parcursul primei jumătăți a lunii aprilie în aceste instituții de învățământ vor fi inaugurate centre regionale a consiliilor elevilor, dotate cu mobilier nou (mese, scaune, dulapuri, beanbag-uri), o tablă interactivă, un laptop, o imprimantă multifuncțională, un proiector și un ecran, boxe, panouri informative și papetărie, jocuri educaționale. De asemenea, au fost aleși 12 ambasadori U-Report: patru tineri lideri din fiecare raion, care, în cadrul proiectului, au elaborat un Plan de activitate al Consiliului Elevilor dedicat promovării active a păcii, dezvoltării durabile și apărării opiniei proprii; au organizat implicarea elevilor la nivel intrașcolar și raional. Ambasadori U-Report în raionul Edineț au devenit tinerii lideri din Gimnaziul Viișoara și Liceul Teoretic „Pan Halippa”, or. Edineț; în raionul Strășeni – elevii din Gimnaziul „Ion Creangă”, satul Micleușeni, și Gimnaziul Rădeni; în raionul Taraclia – tinerii Liceul Teoretic „Hristo Botev”, satul Valea Perjei, și Liceul Teoretic „S.P. Hilendarski”, satul Corten. Proiectul a inclus diverse activități: sesiuni de instruire și consolidare a capacităților cadrelor didactice și conducătorilor consiliilor elevilor; lecții pentru elevi, adaptate la patru categorii de vârstă; jocuri educaționale pentru elevii claselor a VII-a – a IX-a; conferințe raționale cu integrarea jocurilor educaționale; sesiuni de instruire și ateliere de lucru pentru capacitarea asistenților sociale care lucrează cu refugiații în cadrul BlueDots (centre de sprijin dedicate copiilor refugiați și familiilor lor) și Centrelor de plasament temporar pentru refugiați. Tinerii doresc să-și construiască viitorul acasă, de aceea aleg pacea și dezvoltarea durabilă. Despre alte proiecte organizate de Asociația de jocuri intelectuale din Republica Moldova puteți afla pe pagina de Facebook.  
Maia Sandu va avea o adresare la ora 19.00 către cetățeni, iar anunțul ne ține un pic în suspans. Așteptăm să vedem care va fi subiectul, deși intuim că nu va fi ocolit subiectul justiției. Până atunci, uite ce ți-am pregătit pentru această primă zi a săptămânii.  👉Autoritățile de la Chișinău vor expedia Comisiei Europene, în aproximativ două săptămâni, un raport privind gradul de pregătire și viteza de integrare a Republicii Moldova în UE, anunță ministrul de Externe Nicu Popescu. Oficialul a precizat că au fost create 33 de grupuri de lucru care pregătesc Moldova de negocierile de aderare. În acestea sunt incluși peste 500 de oficiali.    📢Primarul Ion Ceban vrea referendum local în Chișinău cu privire la cele 300 de milioane de lei pe care Primăria trebuie să le aloce pentru datoriile de la Apă-Canal Chișinău. Ceban a cerut de mai multe ori Guvernului achitarea datoriei Apă-Canal. În ianuarie Natalia Gavrilița declara că problema este responsabilitatea primăriei și că o inspecție financiară va determina cauza acumulării datoriilor.    Un cuplu din Vertiujeni, Florești își caută dreptatea de 8 ani. În 2015 cuplul a fost răpit și torturat de către milițieni din stânga Nistrului. Un fost colaborator al „miliției locale” a fost arestat, în acest caz, dar eliberat după 3 ani. Recent a fost eliberat și Adrian Glijin, care în octombrie 2020 a fost răpit în regiunea transnistreană. La Tiraspol Glijin a fost „condamnat” la 13 ani și 6 luni de închisoare pentru presupusa faptă de „trădare de patrie”.  Astăzi Moldova.org lansează campania „Sub roțile justiției”, în care va povesti despre cum victimele accidentelor rutiere nu reușesc să-și facă dreptate. Prima istorie e despre un biciclist lovit de un taxi, despre urmările grave și pe termen lung ale accidentului, dar și despre cum șoferul a fost liber până a produs un alt accident. Citește aici.  🙂Energia electrică furnizată de Premier Energy ar putea să se ieftinească cu 33 de bani per kWh și va costa 3,09 lei per kWh, iar energia electrică furnizată de FEE Nord ar urma să se ieftinească cu 30 de bani per kWh și va costa 3,54 lei. Consiliul de administrație al ANRE  se va întruni miercuri, 12 aprilie, pentru examinarea și aprobarea tarifelor și prețurilor reglementate la energia electrică.   💻Vrei să participi la marcarea Zilei Pământului, de pe 22 aprilie, fără sa te miști de la birou? Dacă nu poți merge la acțiunile de salubrizare, curățarea digitală este o alternativă gratuită care îți va reduce amprenta de carbon. Începe cu emailul tău, curăță mapele inbox și spam. Un e-mail tipic are o amprentă echivalentă cu 0,3 g de emisii de CO2. La această cifră s-a luat în considerare energia cheltuită de centrele de prelucrarea a datelor, până la consumul nemijlocit al computerelor. „Dacă fiecare adult britanic s-ar abține să trimită un e-mail de mulțumire, am economisi peste 16.000 de tone de CO2 pe an, echivalentul a 81.000 de zboruri de la Londra la Madrid”, spune Anneli Ovril de la proiectul Digital Cleanup Day.  💉 Vaccinuri pentru mai multe forme de cancer și boli cardiovasculare ar putea fi gata până în 2030, spun experții. BioNTech, firma germană care a produs vaccinul împotriva Covid-19, va colabora cu guvernul britanic pentru a furniza 10.000 de medicamente personalizate pacienților din Marea Britanie până în 2030.    🚩Dalai Lama își cere scuze în urma unui video în care sărută un băiețel pe buze și îl roagă „să-i sugă limba”. Videoul, filmat la un eveniment public în India în luna februarie, a ajuns viral. Liderul spiritual a declarat că regretă incidentul și durerea cauzată, dar că acesta ar fi fost un „gest inocent și jucăuș”. 

RĂZBOIUL RUSIEI ÎMPOTRIVA UCRAINEI 

 
  • Armata privată Convoi, creată în Crimeea, l-ar avea la origini pe Serghei Aksionov, un om de afaceri născut la Bălți, Republica Moldova. Aksionov a fost numit prim-ministru al Crimeei de către Vladimir Putin în 2014. Arhitect major al anexării teritoriului ucrainean la Rusia, acesta conduce în prezent peninsula ocupată. 
  • Militarii ruși evacuează un întreg sat de lângă Mariupol pentru a-și crea o bază militară. Localitatea Lesnoe este situată în pădure și nu departe de locul de dislocare a trupelor ruse din orașul Nikolsk. În Lesnoe au mai rămas rămas șapte familii care s-au stabilit de mulți ani acolo, dar sunt și familii care s-au mutat acolo din Mariupol. 
  • Fosta soție a lui Putin s-a îmbogățit în urma războiului din Ucraina. Organizația ei de microfinanțare, CarMoney, a încasat anul trecut o sumă record de 391,3 milioane de ruble, cu 66% mai mult în comparație cu anul precedent. Ludmila Putin, care acum poartă numele de Oceretnaia, a încasat în contul personal 58 de milioane de ruble. În ultimul an companiile de microfinanțare au acordat populației împrumuturi record de 27 de trilioane de ruble. 

📸imaginea zilei 

Doi pui de bursuc în pădurea din Strășeni.
Sursa foto: Facebook/ Iuliana Cantaragiu
Sursa foto: Facebook/ Iuliana Cantaragiu

🍡la desert 

Te invit la un recital al violoncelistului Cristian Florea  /România-Germania/ și pianistului Viniciu Moroianu /România/. Nu rata ocazia să asculți în premieră la Chișinău Sonata nr.2 în Do major de George Enescu. Concertul va include și Sonata în sol minor, op.19 de Serghei Rahmaninov. Evenimentul va avea loc 12 aprilie, ora 18:00, la Sala cu Orgă.  Ne auzim mâine cu știri esențiale!  
sub roțile justiției
„Așa la noi funcționează justiția”
Cât un biciclist își caută dreptatea, șoferul care l-a lovit mai produce un accident
sub roțile justiției
„Așa la noi funcționează justiția”
Cât un biciclist își caută dreptatea, șoferul care l-a lovit mai produce un accident
Se fac în curând doi ani de când Nicolae încearcă să-și facă dreptate. Fiind pe bicicletă, a fost lovit de o mașină în Chișinău. Consecințele au fost grave. Piciorul i-a fost distrus, a fost afectat psihologic, iar restabilirea durează și astăzi. Și nici nu a primit un prejudiciu corespunzător pentru trauma suferită.

În schimb, șoferul a scăpat cu o pedeapsă „blândă”. Acesta nu a ajuns în penitenciar, deocamdată nu a achitat nicio daună și între timp a reușit să mai comită o infracțiune de același fel.
SUB ROȚILE JUSTIȚIEI
E o mini campanie lansată de Moldova.org în care vorbim despre justiția de care au parte victimele traficului rutier. Publicăm o serie de articole cu povești similare care arată că victimele sunt adesea dublu traumatizate, prima oară de accident, apoi de lipsa de dreptate pe care o simt.

Am documentat subiectul la alegerea patronilor Moldova.org. Dacă vrei și tu să susții munca noastră, devino patron/patroană.
„Dar când m-am uitat, din picior curgea sânge abundent și osul ieșea afară”
De mai mult de zece ani Nicolae Morozov, un tânăr designer, folosește bicicleta ca mijloc de transport prin Chișinăul aglomerat. Folosește mai des anumite itinerare, accesibile pentru cicliști.

Unul din traseele obișnuite ale lui Nicolae, de la parcul Valea Morilor până acasă, la Botanica, e pe strada București. E mai bine iluminată decât străzile din zonă, apoi merge pe bulevardul Dacia și înainte până acasă.

Într-o seară de mai din 2021 s-a întâlnit cu prietenii în parc cu bicicletele. Era trecut de ora 22 când a decis să meargă împreună cu partenera lui acasă. Bicicleta lui Nicolae era prima, partenera era în spatele lui.

Pe strada București, aproape de intersecția cu strada Ismail, Nicolae a văzut culoarea verde la semafor și continua să dea din pedale. Dar la mijlocul intersecției, o mașină de taxi, care voia să vireze la stânga, îl lovește. Nicolae cade tot cu bicicletă și simte o durere puternică. Piciorul stâng i-a fost strivit între pedală și bara de protecție a mașinii (bumper), povestește el. Încearcă să se ridice, crezând că a făcut vreo vânătaie. „Dar când m-am uitat, din picior curgea sânge abundent și osul ieșea afară".

Prietena lui, șocată, încerca să-i toarne apă peste față, ca să nu-și piardă cunoștința. O femeie care se oprise în zonă sunase la 112, ambulanța era pe drum. Un bărbat a ieșit dintr-o mașină cu o cheie mare, a pus-o pe piciorul fracturat și a fixat-o cu un bandaj.

În ambulanță Nicolae își mișca degetele de la picior. „Tot o să fie bine", i-a spus tânărul felcerului din ambulanță. La urgență, abia în dimineața următoare, a fost operat. Toată noaptea i s-a făcut transfuzie de sânge.

După operație, a văzut șase găuri în piciorul accidentat. A înțeles că în picior i-au pus o tijă de metal și niște șuruburi care să-l ajute să-și refacă osul. Povestește că de durere „mânca dexalghin", un analgezic eficient și rapid pentru durerea ușoară spre moderată, în special musculoscheletală. „Dexalginul pe o oră te scoate din dureri, dar mie mi-e jale de ficatul meu", își amintește Nicolae.
După accident
Perioada de recuperare a fost complicată. A făcut multe radiografii, pentru că abia aștepta să revină la viața anterioară. „Doctorul mi-a zis că timp de un an o să fiu pe picioare... Aha..." exclamă dezamăgit Nicolae. „Tu știi cât de mult îmi este ciudă? M-am îngrășat tare." Trei luni a stat doar în pat, un an nici nu s-a apropiat pe bicicletă. „Nouă luni a fost o durere continuă, pe care tu o simți chiar și când mănânci la masă. E o durere sâcâitoare, constantă. Și acum mă doare, dar m-am obișnuit", spune Nicolae. Simte și acum că ceva nu este în regulă cu osul. „O bucățică nu s-a prins", spune Nicolae, care continuă să meargă și astăzi la doctori.

Dar accidentul s-a răsfrânt și asupra celor dragi din jurul lui. Odată ce Nicolae a fost nevoit să petreacă mai mult timp în pat, fără activitate, a descoperit că are alergie la pisici, iar pisica care trăia cu ei de cinci ani a fost dusă de acasă. Partenera lui Nicolae nu a mai urcat niciodată pe bicicletă, din cauza șocului produs de accident.
Foto din arhiva personală
Pe lângă durerea fizică, Nicolae voia să-și facă dreptate. Au urmat vizita polițiștilor acasă, vizita la psiholog și cinci ședințe de judecată. Potrivit expertizei medicale, biciclistului i-a fost cauzată fractură deschisă cominutivă a oaselor gambei stângi, plăgi contuze și edem post-traumatic al țesuturilor moi la acest nivel, fapt ce prezintă pericol pentru viață și se califică drept vătămare corporală gravă. Starea emoțională a lui Nicolae, după ce a făcut un raport la psiholog, a reflectat un grad avansat de depresie, nervozitate, astenie, oboseală excesivă, frustrare și îngrijorare continuă pentru viața și sănătatea lui, care au fost puse în pericol.

Nicolae a solicitat un prejudiciu material sub forma salariului pierdut în mărime de 2.600 de euro și încă 20.000 euro cu titlu de reparare a prejudiciului moral.

Taximetristul care l-a accidentat pe Nicolae și-a recunoscut integral vina. A declarat instanței de judecată că era oprit la semafor, la culoarea roșie pe strada București și aștepta să se facă verde. În hotărârea instanței de judecată există și explicația șoferului. El a povestit anterior că atunci când s-a aprins verde la semafor, el a început manevra la stânga și „nu a observat pe nimeni". El spunea că în față îi „bătea lumina". A zis că nu l-a văzut pe biciclist și că Nicolae l-ar fi putut ocoli.
Decizia finală și repetarea greșelii
Instanța de judecată a decis să-l recunoască vinovat pe taximetrist de comiterea infracțiunii prevăzut de art. 264, Codul Penal al Republicii Moldova. A fost condamnat la o pedeapsă cu închisoarea pe un termen de trei ani și șase luni și anularea dreptului de a conduce mijloace de transport. Totuși, pedeapsa a fost suspendată condiționat pentru un termen de probă de doi ani. Taximetristul mai trebuie să facă 100 de ore de muncă în folosul comunității. „Și se încasează în folosul biciclistului 2.600 de euro cu titlu de prejudiciu material și 30 de mii de lei cu titlu de reparare a prejudiciului moral".
„Pedeapsa cu închisoarea se execută" înseamnă că persoana declarată vinovată va sta la pușcărie.
Această decizie nu l-a satisfăcut pe Nicolae. Spune că cel mai tare și-ar dori să nu-l mai doară piciorul așa de tare de fiecare dată când se schimbă timpul brusc. „Dar asta nu o să fie, așa-i?!", spune el. De aceea crede că, chiar dacă șoferul nu l-a lovit intenționat, acesta trebuie să suporte o amendă usturătoare. „O amendă de asta bună, care, chiar dacă o să vrea să dea mită, să-l doară oricum. Închipuie-ți vreo 200 de mii de lei amendă. Dacă vrei să dai mită, trebuie să dai vreo 100 de mii. Și oricum deja doare", presupune Nicolae.

„Socot că decizia a fost una foarte necinstită și incorectă. Tu ești lovit de mașină și primești niște daune morale mizere. Pedeapsa nu este una care să poată influența asupra omului, ca în viitor să nu mai facă asta. Așa la noi funcționează justiția. Te bate cu rigla, dar nică tolc (n.red.: din rusă: sens) din asta. Tu, pur și simplu, data viitoare o să ascunzi mâinile în buzunar să nu ajungă rigla la degete".

Nicolae și avocatul lui au făcut recurs deciziei în instanța superioară și continuă să solicite o daună morală de 400 de mii de lei. Nici șoferul nu era mulțumit și a atacat și el decizia. Până la decizia finală a Curții de Apel, sentința nu se pune în aplicare, ceea ce înseamnă că taximetristul a putut conduce în continuare.
La un an și cinci luni distanță de la accidentarea lui Nicolae Morozov, taximetristul ajunge, din nou, pe banca acuzaților, încă o dată conform aceluiași articol 264 din Codul Penal. Potrivit declarațiilor bărbatului, acesta staționa pe strada Alba Iulia din Chișinău. A deschis ușa stângă din față, fără să se asigure, și un bărbat pe trotinetă s-a izbit grav de colțul ușii. Bărbatul și-a fracturat o coastă și alte oase ale cutiei toracice, ajungând la „vătămare corporală gravă și leziuni corporale grave care au prezentat pericol pentru viață".

Pentru că nu există o decizie definitivă în cazul lui Morozov, taximetristul a primit, a doua oară, o pedeapsă cu închisoarea pentru un termen de doi ani, însă cu suspendare. I s-a anulat a doua oară dreptul de a conduce.
11 mai 2021
11 mai 2021
Taximetristul îl lovește cu mașina pe biciclistul Nicolae Morozov
Potrivit expertizei medicale, biciclistului i-a fost cauzată fractură deschisă cominutivă a oaselor gambei stângi, plăgi contuze și edem post-traumatic al țesuturilor moi la acest nivel, fapt ce prezintă pericol pentru viață și se califică drept vătămare corporală gravă.
20 iulie 2021
20 iulie 2021
Prima ședință de judecată în cazul taximetristului și biciclistului Nicolae Morozov
Taximetristul a povestit că atunci când s-a aprins verde la semafor, el a început manevra la stânga și „nu a observat pe nimeni". El spunea că în față îi „bătea lumina". A zis că nu l-a văzut pe biciclist și că Nicolae l-ar fi putut ocoli.
24 decembrie 2021
24 decembrie 2021
Ultima decizie în prima instanță de judecată în cazul taximetristului care l-a lovit cu mașina pe biciclistul Nicole Morozov
Taximetristul a fost declarat vinovat conform art. 264 din Codul Penal al RM. A primit o pedeapsă de:

  • 3,6 ani de închisoare (cu suspendare pentru 2 ani)
  • anularea dreptului de a conduce
  • 100 de ore de muncă în folosul comunității
  • 2.600 euro prejudiciu material și 30 mii de lei prejudiciu moral

Decizia este atacată în instanța superioară de către partea vătămată, cât și de inculpat.
8 septembrie 2022
8 septembrie 2022
Taximetristul comite o a doua infracțiune conform art. 264 al Codului Penal, RM
Taximetristul nu se asigură și deschide ușa din față a șoferului și un bărbat pe trotinetă se lovește exact în colțul ușii.

Bărbatul accidentat și-a fracturat o coastă și alte oase ale cutiei toracice, având o vătămare corporală gravă și leziuni corporale grave care au prezentat pericol pentru viață.
8 noiembrie 2022
8 noiembrie 2022
Prima ședință care trebuia să aibă loc la Curtea de Apel în cazul biciclistului Nicolae Morozov
Inculpatul nu a fost mulțumit de decizia primei instanțe. Nici Nicolae Morozov nu a fost. Acesta a solicitat o daună morală de 400 de mii de lei. „Socot că decizia a fost una foarte necinstită și incorectă. Tu ești lovit de mașină și primești niște daune morale mizere", spune biciclistul.
12 ianuarie 2023
12 ianuarie 2023
Prima ședință în dosarul penal nr. 2 al taximetristului
„S-a asigurat că nu-i nimeni. A deschis un pic ușa șoferului și partea vătămată s-a lovit cu trotineta direct în el. Când s-a uitat [mai devreme] în oglindă, nu era nicio trotinetă. Partea vătămată a căzut după lovitură", este explicația inculpatului înscrisă în hotărârea instanței de judecată.
26 ianuarie 2023
26 ianuarie 2023
Ședința finală în dosarul penal nr. 2 al taximetristului
Taximetristul este condamnat a doua oară conform art. 264 al Codului Penal RM. A primit o pedeapsă de:

  • 2 ani de închisoare (cu suspendare pentru 3 ani)
  • anularea dreptului de a conduce
28 martie 2023
28 martie 2023
Penultima ședință la Curtea de Apel în cazul biciclistului Nicolae Morozov
Inculpatul și-a retras apelul de la Curtea de Apel. Iar lui Nicolae Morozov i-a fost respins apelul, fiind calificat „nefondat".
30 mai 2023
30 mai 2023
Ultima ședință la Curtea de Apel în cazul biciclistului Nicolae Morozov
La ultima ședință Curtea de Apel urmează să emită ultima decizie în care se explică de ce apelul biciclistului a fost declarat „nefondat". Dacă nimeni nu atacă această decizie în instanța superioară, hotărârea devine definitivă. Asta înseamnă că instanța expediază hotărârea Inspectoratului Național de Probațiune pentru demersurile ulterioare.
Pe 28 martie 2023 la Curtea de Apel Chișinău a avut loc ședința de examinare a cauzei. Inculpatul și Morozov au aflat din instanță că a fost admisă cererea de retragere a apelului inculpatului, iar apelul părții vătămate, adică al lui Nicolae, a fost respins ca „nefondat".

În cazul lui Morozov împotriva taximetristului urmează să mai aibă loc în luna mai o ședință la Curtea de Apel, în care va fi emisă și explicată decizia finală. În acel moment, aceasta devine definitivă. Ulterior, vinovatul urmează să-și primească pedeapsa: închisoare timp de 3,6 ani (cu suspendare timp de doi ani), anularea dreptului de a conduce, 100 de ore de muncă în folosul comunității.

Astăzi, taximetristul nu conduce mașina, întrucât permisul i-a fost anulat odată cu decizia finală din ianuarie 2023 în cel de-al doilea dosar penal și se află la libertate.
Dacă ai o istorie asemănătoare pe care vrei să mi-o spui, scrie un mesaj.
Text de Georgeta Carasiucenco
Editare de Anastasia Condruc
Ilustrație de Irina Cleșcenco
De Paște, obișnuim să ne pregătim minuțios de gătirea bucatelor și de aspectul casei, astfel încât să întâmpinăm oaspeții cu multă responsabilitate și căldură. De aceea, în acest articol îți vom prezenta produsele METRO din două cataloage dedicate sărbătorilor pascale ca să reușești să-ți alegi din timp cum îți vei amenaja casa și masa pentru musafiri. Începem cu produsele alimentare care sunt ingredientele principale ale acestei sărbători. Prin urmare, am decis să selectăm câteva produse care și-ar putea găsi locul pe masa de sărbătoare a familiei tale. Cozonacul este o prăjitură dulce asociată cu Paștele și aceasta nu trebuie să lipsească în niciun caz de pe masă. Actualmente, cozonacul este gătit după diferite rețete, cu umpluturi de orice gust: bucățele de fructe confiate, nuci, stafide, ciocolată etc. La METRO poți cumpăra câteva feluri de cozonaci, iar dacă ai o familie numeroasă, poți cumpăra și angro; această modalitate îți va economisi banii. Cașcavalul este un produs universal, poate fi folosit în diferite rețete și bucate, surprinzându-ți oaspeții cu varietatea de mâncăruri de pe masa de sărbătoare: gătește salate, tartine, bulete cu cașcaval și alte gustoșenii care vor fi pe placul tuturor. La METRO poți alege din mai multe feluri de cașcaval pentru bucate specifice: ras, feliat și la bucată. La aceste rețete simple de gătit mai poți adăuga și verdețuri: busuioc (pentru aroma lui inconfundabilă), rucola, valeriană sau un mix de verdețuri. Unde e cașcavalul, acolo e și salamul. La METRO găsești o varietate de salamuri italiene cu cu gusturi fine, care cu siguranță le vor plăcea oaspeților tăi. Ca să nu pierzi timpul, METRO Chef, marcă proprie METRO, deja le-a tăiat felii și rămâne doar să le pui pe farfurie sau să le adaugi în salate. Fructe uscate. Vorbeam mai sus despre cozonaci gata copți, însă dacă dorești să gătești unul după propria rețetă, atunci fructele uscate o să-ți fie de folos. Ți-am pregătit câteva feluri de fructe uscate – papaia, caise, stafide, mix de fructe uscate și nuci –, însă să știi că la METRO poți găsi mai multe variante de a-ți umple cozonacul cu fructe delicioase. Sosuri. Ne-am gândit că bucatele pregătite de tine ar putea fi îmbunătățite cu câteva picături de sosuri marca METRO sau Metro Chef, în funcție de tipul de mâncare. Îți propunem să alegi între sos dulce acrișor, sos chili sau sos cu usturoi. De asemenea, mai poți completa setul de sosuri cu un ulei de măsline nefiltrat marca METRO Premium sau cu o sticlă de oțet balsamic. Totul pentru ca bucatele tale să fie admirate de toți. Acum trecem la al doilea catalog, dedicat produselor nealimentare, care va fi util persoanelor ce preferă să creeze o atmosferă mai neobișnuită de Paște. Evident că lumânările și candela sunt utilizate într-o măsură semnificativă anume în această perioadă. De aceea, la METRO poți găsi o varietate de lumânări și candele de diferite culori și forme. Cadouri pentru cei dragi. Ne place când rudele sau prietenii ne dăruiesc lucruri de calitate și, cel mai important, utile. De aceea, fii sigur(ă) că și tu când o să mergi în ospeție la cineva, gazda va fi fericită dacă vei veni cu un mic cadou. În acest sens, o cană, un set de farfurii și/sau prosoapele de bucătărie vor fi apreciate de oricine, întrucât mereu aceste lucruri trebuiesc în gospodărie. Acestea, dar și multe alte produse pot fi văzute în cataloagele online anexate aici și aici și pot fi procurate în magazinele METRO din Chișinău și Bălți.