Dacia a pierdut rușinos în fața celor de la Zestafoni

De Victor Neaga/ Chişinǎu / Moldova.ORG/ — Cei de la Dacia se întorc acasă cu o înfrângere zdrobitoare după ce au pierdut 3-0, în fața campionilor Georgie, FC Zestafoni.
Astfel Dacia este practic eliminată din această competiție. Elevii lui Igor Dobrovolski au făcut unul din cele mai urâte jocuri ale serii în preliminariile Ligii Campionilor.

Scorul a fost deschis în minutul 13, cifră fatidică pentru "lupii galbeni". Nikoloz Ghelaşvili a şutat din întoarcere de la vreo 14 metri la colţul lung. La mijlocul reprizei scorul a luat proporţii: fostul jucător al Daciei, georgianul Jaba Dvali, actualmente la campioana Georgiei, a prins şi el un şut de zile mari, din afara careului, şi a înscris la vinclu pentru 2-0, iar în minutul 40 acelaşi Dvali a marcat şi golul de 3-0 după ce s-a distrat cu defensiva galben-albaştrilor. Dacia nu şi-a creat nici o ocazie clară de gol pe toată durata partidei.

Deși Dacia posedă șanse teoretice de răsturnare a rezultatului în returul de la Chișinău, se pare că „lupii galbeni" vor fi dați afară din Europa de o echipă georgiană la fel cum a pățit și Milsami Orhei, eliminată din preliminariile Europa League, de către Dinamo Tbilisi.

Returul se va juca miercurea viitoare, de la ora 19.00, pe stadionul Zimbru din Chişinău.

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.