Bayer Munchen şi Villarreal s-au calificat în grupele Ligii Campionilor

De Victor Neaga/ Chişinǎu / Moldova.ORG/ — Cele mai importante echipe care au evoluat marţi seară în manşa secundă din play-off-ul Ligii Campionilor, Bayern Munchen şi Villarreal, au obţinut calificarea în grupe fără mari probleme.

La Zurich, Bayern Munchen şi-a consolidat încă din startul partidei victoria cu 2-0 din tur, Mario Gomez înscriind unicul gol al întâlnirii în minutul 7. Tehnicianul bavarezilor, Jupp Heynckes, şi-a permis chiar şi luxul de a-i menaja pe Rafinha şi Robben, iar l-a pauză l-a înlocuit şi pe autorul reuşitei echipei sale, care s-a accidentat uşor în finalul primei reprize.

Învinsă în Danemarca de Odense, scor 0-1, Villarreal a aşteptat până în minutul 50 să egaleze situaţia la general, însă golul lui Giuseppe Rossi i-a descătuşat pe spanioli, atacantul italian reuşind dubla cu 24 de minute înainte de final. Marchena a marcat şi el în minutul 82 şi a pecetluit calificarea „submarinului galben” în grupele Ligii cu scorul general de 3-1.