Valeriu Reniţă, membru PCR, a înaintat o scrisoare deschisă către Plenara PCRM ce va avea loc mâine prin care cere demisia liderului Vladimir Voronin din fruntea partidului. Potrivit lui Reniţă, „în PCRM nu a existat niciodată democraţie internă. Puterea în partid aparţine în exclusivitate preşedintelui Vladimir Voronin, care, prin procedee iezuite a anulat – o dată şi pentru totdeauna – agenda PCRM”.