Experții Asociaţiei pentru Democraţie Participativă (ADEPT) au publicat lista preliminară a celor 101 deputați care ar putea forma noul Legislativ. Aceasta a fost întocmită și prezentată pe pagina alegeri.md, după procesarea a 96.18% din voturi.
Astfel, potrivit experților, Partidul Socialiștilor din Republica Moldova a acumulat 18 mandate pe circumscripția națională și 16 mandate pe circumscripțiile uninominale, acumulând în total 34 de mandate.
Partidul Democrat din Moldova a acumulat pe lista de partid 13 mandate și în circumscripții uninominale 18 mandate, având un total de 31 de mandate.
Blocul electoral ACUM a obținut 14 mandate pe circumscripția națională și alte 12 pe cele uninominale, având în total de 26 de mandate.
Partidul ȘOR a acumulat pe lista de partid 5 mandate și 2 mandate în circumscripții uninominale, având în total de 7 mandate.
De asemenea, în circumscripțiile uninominale au obținut mandat de deputat 3 candidați independenți.
Lista preliminară a deputaților:
Partidul Socialiștilor (34)
Ion Ceban
Eduard Smirnov
Bogdat Țîrdea
Ivanna Koksal
Alla Dolință
Victor Gaiciuc
Vladimir Golovatiuc
Adela Răileanu
Corneliu Furculiță
Victor Bologan
Vladimir Odnostalco
Radu Mudreac
Vladimir Țurcan
Ivan Zabunov
Petru Burduja
Oleg Teterea
Tatiana Cunețchi
Gaik Vartanean
Zinaida Greceanîi
Irina Lozovan
Alla Pilipețcaia
Alexandr Usatîi
Alexandr Nesterovschi
Oleg Savva
Oleg Lipskii
Vasile Bolea
Vlad Batrîncea
Adrian Lebedinschi
Grigore Novac
Alexandru Jolnaci
Chiril Tatarlî
Alexandr Suhodolski
Fiodor Gagauz
Gheorghii Para
Partidul Democrat (31)
Andrian Candu
Constantin Botnari
Monica Babuc
Vasile Bîtca
Serghei Sîrbu
Vladimir Cebotari
Vladimir Andronachi
Otilia Drăguțanu
Svetlana Rotundu
Violeta Ivanov
Angel Agache
Vladimir Vitiuc
Igor Vremea
Oleg Sîrbu
Iurie Urzică
Ion Leucă
Corneliu Padnevici
Eugeniu Nichiforciuc
Gheorghe Brașovschi
Eleonora Graur
Nicolae Ciubuc
Ludmila Guzun
Vladimir Plahotniuc
Pavel Filip
Alexandru Jizdan
Grigore Repeșciuc
Alexandru Botnari
Ghenadie Buza
Dumitru Diacov
Efrosinia Grețu
Elena Bacalu
Blocul ACUM (26)
Alexandru Slusari
Igor Grosu
Igor Munteanu
Octavian Țîcu
Liliana Nicolaescu-Onofrei
Sergiu Litvinenco
Chiril Moțpan
Dinu Plîngău
Oazu Nantoi
Radu Marian
Doina Gherman
Arina Spătaru
Veronica Roșca
Stela Macari
Maria Ciobanu
Lilian Carp
Liviu Vovc
Inga Grigoriu
Iurie Reniță
Vladimir Bolea
Dan Perciun
Mihail Popșoi
Andrei Năstase
Petru Frunze
Maia Sandu
Dumitru Alaiba
Partidul ȘOR (7)
Petru Jardan
Maria Albot
Denis Ulanov
Reghina Apostolova
Vadim Fotescu
Ilan Șor
Marina Tauber
Candidați independenți (3)
Ion Groza
Alexandr Oleinic
Viorel Melnic