UE si RM vor discuta sistemul de vize pentru locuitorii RM

Moldova.ORG — Consiliul Miniştrilor Uniunii Europene a aprobat ieri mandatul Comisiei Europene pentru iniţierea negocierilor asupra Acordurilor privind Facilitarea Regimului de Vize şi Readmisie între Comunitatea Europeană şi Republica Moldova.

Potrivit serviciului de presă al Ministerului Afacerilor Externe şi Integrării Europene al R. Moldova, Consiliul Miniştrilor Uniunii Europene a adoptat mandatele care împuternicesc Comisia Europeană să negocieze Acordul de Facilitare a Regimului de Vize şi Acordul de Readmisie între Comunitatea Europeană şi Republica Moldova. Negocierile asupra celor două Acorduri urmează să fie lansate în luna ianuarie a anului viitor, astfel încât să fie asigurată intrarea în vigoare a acestora începând cu 1 ianuarie 2008.

Lansarea negocierilor asupra unui Acord privind facilitarea regimului de vize a fost o prioritate a anului 2006 în dialogul Republicii Moldova cu Uniunea Europeană.

În vederea implementării acestui obiectiv, Ministerul Afacerilor Externe şi Integrării Europene a asigurat coordonarea îndeplinirii de către autorităţile naţionale relevante a condiţiilor necesare pentru consolidarea dialogului RM-UE privind facilitarea regimului de vize. În acest context, în martie 2006 a fost creat un Grup lucru interministerial, care a elaborat proiectul Planului naţional de acţiuni pentru facilitarea regimului de vize pentru Uniunea Europeană, adoptat la 13 noiembrie 2006 prin Hotărârea Guvernului nr. 1306.

La 8 iunie 2006, Parlamentul Republicii Moldova a adoptat legea nr. 151-XVI cu privire la abolirea regimului de vize pentru cetăţenii statelor-membre ale Uniunii Europene, Statelor Unite ale Americii, Canadei, Confederaţiei Elveţiene şi Japoniei. Totodată, Guvernul deja a remis Parlamentului Republicii Moldova propunerea de completare a legii nr. 151 cu alte două state europene, Norvegia şi Islanda, care de asemenea aplică prevederile Acordului Schengen.

În rezultatul acţiunilor întreprinse de către autorităţile moldoveneşti la 5 octombrie 2006, Consiliul Miniştrilor Justiţiei şi Afacerilor Interne al UE, a acceptat propunerea Comisiei Europene de a elabora proiectul mandatului de negocieri asupra acordurilor privind Facilitarea regimului de vize şi Readmisie între Republica Moldova şi Comunitatea Europeană. La 30 noiembrie Comisia Europeană a definitivat proiectul mandatului şi l-a remis pentru examinare statelor membre ale UE.

Conţinutul acordurilor privind Facilitarea regimului de vize şi Readmisie, urmează a fi negociat cu Comisia Europeană începând cu luna ianuarie 2007.

Se cunoaşte deja că Acordul privind facilitarea regimului de vize va prevedea o serie de facilitări pentru procedurile de eliberare a vizelor pentru cetăţenii moldoveni, va stabili simplificări a procedurilor pentru obţinerea vizelor multiple pe perioade relativ mari şi va permite eliberarea vizelor gratis pentru anumite categorii de persoane: oameni de afaceri, studenţi, elevi, cercetători, transportatori, etc. Cât priveşte acordul de Readmisie, acesta va prevedea obligaţia şi procedura juridică pentru autorităţile Republicii Moldova şi statelor membre ale UE privind returnarea persoanelor care se află cu statut ilegal pe teritoriile părţilor.

Decizia UE de a iniţia negocierile asupra Acordurilor de Facilitare a regimului de vize şi readmisie este complementară iniţiativei Comisiei Europene privind crearea Centrului Comun pentru Eliberare a Vizelor. Centrul va fi lansat în prima jumătate a anului 2007, în calitate de proiect pilot, iniţial de către Ungaria, Austria şi Slovenia, fiind deschis pentru toate celelalte state membre ale UE.

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.