Tenismanul Radu Albot, primul moldovean care câştigă un titlu ATP, la Delray Beach

Tenismanul Radu Albot, numărul 82 mondial, a devenit, duminică, primul jucător moldovean care câştigă un titlu ATP, după ce s-a impus în finala turneului de la Delray Beach (Florida), cu 3-6, 6-3, 7-6 (9/7) în faţa britanicului Daniel Evans (148 ATP).

Partida a durat 2 ore 51 minute. După ce a pierdut primul set cu 3-6, deși conducea cu 2-1, Albot s-a impus cu 6-3 în setul doi. Astfel, că finala s-a decis în setul decisiv. Meciul a fost întrerupt de ploaie în setul al treilea, la scorul de 2-1 pentru Albot.

Britanicul, care a profitat de pauza de circa 50 de minute, a reuşit să egaleze scorul la 4-4.  S-a ajuns la tie-break. Ulterior, Albot a reuşit egalarea la 7-7, apoi a trecut în avantaj pe propriul serviciu, iar Evans a făcut dublă greşeală.

Este incredibil, lucrezi atât de mult, o viață întreagă, toată cariera ta și, la final, câștigi un turneu”, a spus Albot. „Este un sentiment grozav. Cred că este dificil de redat în cuvinte”.

Astfel, după acest succes, Radu Albot s-a clasat pe cel mai bun loc din întreaga sa carieră, locul 52 mondial în clasamentul de simplu al ATP.

Cele 250 de puncte ATP câştigate la Delray Beach l-au propulsat pe Radu Albot, 30 de locuri în clasamentul mondial.

Cel mai bun rezultat al lui Radu Albot până la titlul din Florida a fost o semifinală la Metz, anul trecut, pierdută în faţa francezului Gilles Simon.

Pentru această victorie, Radu Albot a primit un cec în valoare de 97,490 de dolari.