RUGBI Jucătorii moldoveni au „destrămat” selecţionata Olandei

Jocul cu balonul oval este un gen de sport destul de dur pentru unii şi extrem de neclar pentru alţii. Însă emoţiile de bucurie produse de selecţionata R. Moldova, în cadrul ultimelor două partide disputate, au risipit, precum un castel de nisip, toate dubiile care planau în trăirile tuturor nehotărâţilor şi pacifiştilor.

În actualul sezon de rugbi, echipa noastră evoluează în Divizia 2A şi are un parcurs mai mult decât excelent. Debutul a fost consemnat acum două săptămâni şi relatat în amănunte de „TIMPUL de dimineaţă”. Deşi eram avantajaţi în ierarhia mondială faţă de adversarul de sâmbătă – Olanda, meciul cu „portocala mecanică” se anunţa a fi foarte dificil, deoarece victoria jucătorilor oaspeţi pe Republicanul din Chişinău nu consemna doar o avansare în clasament, dar şi o revanşă după ce ei au fost învinşi de reprezentativa noastră în anul trecut, cu 30-27, pe ultima sută de metri.

În ajunul meciului de sâmbătă, conducerea tehnică a echipei noastre a anunţat drept imposibilă deplasarea la Chişinău a celui mai talentat rugbist moldovean al momentului, Alexei Cotruţă (în imagine). Componentul echipei ruse VVA-Podmoskovie fusese invitat să evolueze pentru Rusia, la un turneu în Dubay, unde avea de încasat nişte onorarii destul de grase, comparativ cu posibilităţile financiare ale federaţiei noastre de profil.

În pofida acestor incertitudini, Cotruţă a ajuns totuşi la meciul cu Olanda şi a devenit eroul partidei, cu 15 puncte acumulate. Bravii noştri jucători au făcut uitate dramatismul meciului din 2005 şi dorinţa de răzbunare ale adversarilor, plecând hotărâţi în ofensivă, fapt care a condus la deschiderea scorului deja în primele minute ale jocului. După două eseuri realizate de discipolii lui Vasile Revencu, oaspeţii au înscris singurele lor puncte în această partidă (7). Rugbiştii noştri şi-au revenit repede din această stare de amorţeală, au apăsat pe accelerator şi până la pauză, practic au decis soarta meciului, plecând la vestiare cu scorul de 26-7.

În mitanul secund, pe teren se poate afirma că era prezentă o singură echipă – R. Moldova. Jucătorii în culori portocalii se afirmau doar la capitolul violenţă, echipele de medici alergând uneori mai mult decât rugbiştii-oaspeţi. Moldovenii au dat dovadă de maturitate şi nu au răspuns provocărilor, învingând sec în repriza secundă cu 17-0. Acest scor a propulsat echipa noastră în fruntea clasamentului diviziei 2A. Următoarele meciuri selecţionata R. Moldova le va susţine la primăvară, în deplasare cu echipele Belgiei şi Ucrainei.