Romania: Unirea Urziceni campioana. Steaua in Europa

Unirea Urziceni este noua campioana a Romaniei la capatul unui sezon entuziasmant. Formatia lui Dan Petrescu a terminat la egalitate, scor 1-1, cu Steaua si a incununat un sezon exceptional, in care a facut legea in Liga I, atat in meciurile cu echipele mari, cat si cu cele din zona retrogradarii.

In cel mai prost sezon din ultimii 35 de ani, Steaua a fost nevoita sa isi joace participarea in cupele europene in ultima etapa, pe terenul unei echipe care evolua cu trofeul de campioana pe marginea terenului. Surpriza acestui campionat, Unirea Urziceni, avea nevoie doar de un egal pentru a fi campioana indiferent de celelate rezultate si de decizia TAS, astfel ca formatia lui Dan Petrescu a adoptat un joc pragmatic.

Posesia balonului le-a apartinut "ros-albastrilor" in startul meciului, in timp ce Dan Petrescu a comandat un joc organizat, bazat pe pressing agresiv in jumatatea adversa.

Conform cursului jocului, prima ocazie de la Urziceni le-a apartinut "ros-albastrilor". Janos Szekely a incercat sa il surprinda in minutul 23 pe Arlauskis cu o bolta de la 30 de metri, dar portarul lituanian s-a repliat la timp si a scos din vinclu.

A urmat un nou sut bun de la distanta al stelistilor, trimis de Florin Lovin in minutul 26, iar raspunsul ialomitenilor nu s-a lasat asteptat, Danalache dandu-le fiori trei minute mai tarziu, cand a sutat peste poarta dupa o patrundere in viteza.

De la cabine, cele doua echipe au iesit cu o pofta mai mare de joc. Stelistii au deschis scorul la cateva secunde de la reluare, prin Bogdan Stancu, acesta finalizand o actiune excelenta a lui Ionescu.

Mana lui Dan Petrescu s-a vazut insa extrem de rapid. "Bursucul" l-a introdus in teren pe Rusescu in minutul 50, iar doua minute mai tarziu acesta deja aducea egalarea, printr-un sut superb de la marginea careului, direct in vinclu.

Marcarea golului a adus totodata si sfarsitul fotbalului pe Stadionul Tineretului. Cum Rapidul avea probleme in Giulesti, cele doua echipe au fost multumite cu acest rezultat si au pasat mingea fara a mai avea intentii ofensive.

In urma acestui rezultat, Unirea Urziceni incheie campionatul pe prima pozitie si castiga titlul, cu 70 de puncte, in timp ce Steaua merge in Liga Europa de pe locul 6, cu 56 de puncte.

La meci au asistat aproximativ 7.000 de spectatori, dintre care 350 sustinatori ai formatiei Steaua. Formatia bucuresteana a fost sustinuta in tribune si de fostul antrenor al stelistilor, Walter Zenga si fostii jucatori stelisti Adrian Neaga, Nicolae Dica si Mirel Radoi. Pe stadionul din Urziceni a fost prezent si Florin Cernat.

Suporterii echipei Steaua au afisat un banner cu mesajul "Unirea Campioana" si au scandat "Ole, ole, ole, ola, aplaudati campioana". Fanii bucuresteni au afisat alte bannere: "Tot ce iubeam, pentru ce veneam pe stadion de cand ma stiu, a disparut… si poate doar din inertie, mai vreau acum aici sa fiu" si "Varza de Bruxelles". Pe parcursul partidei, finantatorul Gigi Becali, prezent la Urziceni, a fost contestat de fani, la fel presedintele CA al FC Steaua, Valeiu Argaseala, si jucatorul Florin Lovin.

Fanii Urziceniului au avut un banner cu mesajul: "Pentru voi "totul" este prea putin, pentru noi sunteti eroi".

In minutul 23, arbitrul Anton Genov a oferit jucatorilor o pauza pentru hidratare, din cauza caldurii.

La pauza, in drum spre vestiare, stelistul Goian s-a interesat cat este scorul la meciul Rapid – Poli Iasi.

Inainte de inceperea partidei, la Urziceni, unde biletele pentru acest meci s-au distribuit gratuit, un tichet era vandut de speculanti in schimbul sumei de 100 de lei.

La golul de 1-0 al Stelei, galeria formatiei bucurestene nu s-a bucurat, in schimb s-a bucurat in momentul in care Urziceniul a reusit sa egaleze cateva minute mai tarziu.

In minutul 53, cand s-a anuntat ca la Pitesti conduce FC Arges in fata formatiei Dinamo, managerul general al Unirii Urziceni, Mihai Stoica, a sarit de pe banca si i-a spus crainicului: "Ti-am spus tot timpul sa nu anunti nimic".

In momentul in care s-a anuntat ca FC Brasov a marcat in meciul cu FC Timisoara, Mihai Stoica a inceput sa planga.

Dupa incheierea meciului, imnul Ligii Campionilor s-a auzit la statia de amplificare.

Unirea Urziceni va evolua, in sezonul viitor, direct in grupele Ligii Campionilor.

Unirea Urziceni: 1. Arlauskis – 23. Bordeanu, 22. Fernandez, 4. Mehmetovici, 19. Brandan – 3. R. Gomez – 9. Varga (5. Todoran ’90), 10, Paduretu, 3. Apostol – 8. Balan (14. Rusescu ’50) – 15. Danalache (30. Frunza ’78). Antrenor: Dan Petrescu.

Steaua: 1. Zapata – 2. Ogararu, 3. Goian, 24. Ghionea, 18. P. Marin – 20. Lovin, 26, Bicfalvi – 13. Nicolita, 19. A. Ionescu (32. Mustata ’82), 7. Szekely (11. Nitu ’68) – 28. B. Stancu (23. Plesan ’65). Antrenor: Massimo Pedrazzini.

Arbitri: Anton Genov – Nikolai Petrov, Giorgi Slabov (toti Bulgaria) – Georgian Ionescu.

Observatori: Valentin Alexandru, Dan Lazarescu.

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.