Paraguay în finala Copa America

De Victor Neaga/ Chişinǎu / Moldova.ORG/ — Selecţionata Paraguayului s-a calificat miercuri seara în finala competiţiei de fotbal Copa America, găzduită de Argentina, fără a câştiga niciun meci din cele cinci jucate în timpul regulamentar de 90 de minute sau după prelungiri (120 minute).

În semifinale, Paraguayul a dispus de Venezuela la loviturile de departajare,c u scorul de 5-3, rezultatul fiind egal, 0-0, după prelungiri.

Portarul Villar, eroul sfertului de finală cu Brazilia (2-0 la loviturile de departajare), a apărat şutul lui Lucena şi a trimis Paraguayul în finala cu Uruguayului, programată pentru duminică. Pentru învingători au transformat Ortigoza, Barrios, Riveros, O. Martinez şi Veron, iar de la Venezuela Maldonado, Rey şi Fedor.

Echipa ”Guarani”, care ajunge în premieră în finala competiţiei în actuala formulă cu 12 echipe, creată în 1993, are ocazia să câştige al treilea trofeu din palmares, după cele din 1953 şi 1979. Şi Venezuela a reuşit cea mai bună performanţă din istoria sa, ajungând în semifinale.

Venezuela a dominat, în mod neaşteptat, partida şi a avut trei mari ocazii de gol, dar barele s-au opus de fiecare dată, la lovitura de cap a lui Rosales (43), la devierea lui Fedor (93) şi la lovitura liberă a lui Arango (96).

Paraguayul, care a rămas în 10 oameni în prelungiri, după eliminarea lui Santana, a avut o singură ocazie clară, o lovitură de cap a lui Veron (8).

Pe stadionul ”Malvinas Argentinas” din Mendoza, în faţa a circa 8.000 de spectatori, au evoluat echipele:
Paraguay: Villar (căpitan) – Caceres, D. Veron, Da Silva, Piris – Barreto (Estigarribia, 71), Ortigoza, Riveros, Santana – Barrios, Haedo Valdez (Santa Cruz, 74; O. Martinez. 81). Selecţioner: Gerardo Martino.

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.