În Campionatul Naţional de fotbal „Nistru Otaci” a urcat pe locul trei

Echipa „Nistru Otaci”, care a avut un start nereuşit în actualul Campionat Naţional de fotbal, a învins sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (la pauză 1-1) formaţia „Olimpia Bălţi”, după această victorie urcând pe locul trei în clasament. Meciul a fost jucat în etapa a 17-a. Scorul l-au deschis otăcenii, în min. 7, prin Vladimir Ţaranu din penalti, dar la sfârşitul primei reprize „Olimpia” a egalat prin Nicolae Orlovschi. La doar şapte minute după pauză, portughezul Angelo Matsuka a transformat o lovitură de la 11 m şi i-a adus pe bălţeni în avantaj. La mijlocul reprizei secunde, „Nistru” a egalat prin Andrei Tcaciuc, iar cu opt minute înainte de fluierul final Vladimir Ţaranu, din nou din penalti, a stabilit scorul final al întâlnirii. În celelalte partide ale etapei arbitrii au consemnat următoarele rezultate: „Dacia Chişinău” – „Sheriff Tiraspol” – 0-0, „Iskra-Stal Râbniţa” – „Tiligul-Tiras Tiraspol” – 2-0, „Dinamo Bender” -„Zimbru Chişinău” – 0-1, „FC Tiraspol” – „Politehnica Chişinău” – 5-0. Conform acestor rezultate, „Sheriff” a acumulat 39 de puncte şi continuă să conducă în clasament. // Timpul

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.