Moldova a rămas cu un singur boxer la Mondialele de la Milano

Doar un singur boxer din Republica Moldova a rămas în lupta pentru medaliile Campionatului Mondial de la Milano /Italia/.

În limitele categoriei de 75 kg, Victor Cotiujanschi din Grimăncăuţi, s-a calificat în optimile de finală şi va lupta marţi, 8 septembrie cu cel mai tânăr sportiv al turneului, australianul Damian Hooper, în vârstă de doar 17 ani.

În drumul spre optimi, Cotiujanschi a depăşit doi sportivi asiatici, Cho Deok Jin din Coreea de Sud şi mongolezul Tumurkhuyag Chuluntumur. Potrivit experţilor, Cotiujanschi care în 2008 a câştigat bronzul la Europene, are şanse bune de calificare în sferturile de finală ale Mondialelor. În week-end, cei doi pugilişti din Moldova care au debutat în concurs au suferit înfrângeri. În limitele categoriei de 81 kg, chişinăuianul Vladimir Cheleş a fost învins de algerianul Abdelhaid Benchabla cu scorul de 20-11, iar titratul Mihail Muntean /91 kg/ a fost învins de sirianul Mohammed Ghosson cu scorul de 8-4.

O zi mai devreme a părăsit competiţia de la Milano şi cel mai bun pugilist al Moldovei la ora actuală, Veaceslav Gojan /54 kg/. Medaliatul cu bronz la Jocurile Olimpice-2008 de la Beijing a fost eliminat clar de chinezul Gu Yu, scor 3-12. De remarcat că acum un an de zile, Gojan reuşea o victorie spectaculoasă în faţa chinezului, chiar la el acasă la turneul olimpic de box de la Beijing. La ediţia a 15-a a Campionatului Mondial de Box de la Milano, au fost legitimaţi peste 500 de pugilişti din 143 de ţări.

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.