Microbistii moldoveni au invadat ieri Oraselul fotbalului

Meciul dintre Romania si Olanda a adus in Oraselul fotbalului din Chisinau cel mai mare numar de suporteri din perioada Campionatului European de fotbal din vara anului curent.

Mii de microbisti au inundat aseara terasele si scarile din scuarul Teatrului National de Opera si Balet. Marea majoritate a suporterilor a venit sa sustina echipa Romaniei, care avea nevoie de o victorie pentru a se califica in sferturile de finala.

Microbisti moldoveni au declarat pentru REPORTER.MD, ca sustin echipa romaneasca pentru ca ne sunt vecini, din patriotism, inertie, sau pentru ca olandezii nu aveau de nimic de pierdut in acest meci, decat sa-si ia revansa pentru golul marcat de romani pe 13 octombrie 2007, la Constanta. Echipa Olandei a fost sustinuta doar de cateva zeci de suporteri.

Nationala de fotbal a Romaniei a aratat cel mai slab meci al sau pe perioada campionatului si a ratat calificarea in sferturile de finala ale EURO 2008, pierzand cu scorul de 2-0 // Reporter.MD

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.