Japonia câștigă CM de fotbal feminin

De Victor Neaga/ Chişinǎu / Moldova.ORG/ — Naţionala de fotbal feminin a Japoniei este noua campioană mondială, după ce a învins în finala Campionatului Mondial din Germania reprezentativa Statelor Unite cu scorul de 3-1 la penalty-urile de departajare, pe arena CommerzBank-Arena, din Frankfurt.

După 90 de minute de joc, scorul era egal, 1-1, iar în prelungiri, cele două echipe au mai înscris câte o dată.SUA a condus de două ori pe parcursul meciului, graţie reuşitelor lui A. Morgan (’69) şi A. Wambach (‘104), asiatecele revenind de fiecare dată aproape de final, prin A. Miyama (’81) şi H. Sawa (‘117).La penalty-uri, au marcat A. Miyama, M. Sakaguchi şi S. Kumagai, respectiv A. Wambach. Au ratat Y. Nagasato, respectiv S. Boxx, C. LLoyd şi T. Heath.Japonia devine astfel prima echipă din Asia care se impune în această competiţie, chiar în faţa formaţiei care câştigase Campionatul Mondial în 1991 (prima ediţie) şi 1999.

China a fost prima naţională asiatică ce izbutise să joace finala competiţiei, pe care au pierdut-o în urmă cu 11 ani în faţa Statelor Unite (5-4 după executarea penalty-urilor). Ultimele două ediţii fuseseră câştigate de Germania (2-1 cu Suedia şi 2-0 cu Brazilia).Viitoarea ediţie a Campionatului Mondial de fotbal feminin este programată în 2015, în Canada.

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.