Franta 1-1 Romania – REZUMAT (video)

De Irina Maxim

Romania a incheiat la egalitate in Franta, 1-1, in preliminariile Cupei Mondiale 2010. Surdu a ratat deschiderea scorului la finalul primei reprize, sutand pe langa poarta dintr-o pozitie foarte buna. Francezii au marcat in debutul partii secunde, iar Romania a egalat printr-un autogol. Gazdele au avut o bara si un gol anulat pentru offside. Romania ramane pe locul al cincilea in grupa si are sanse infime de a mai prinde barajul.

Cu doar doua victorii si o remiza in campania de calificare pentru mondialul de anul viitor din Africa de Sud, Romania sub comanda lui Razvan Lucescu s-a deplasat pe Stade de France, pentru a intalni o forta de renume mondial.

Si trupa lui Domenech nu s-a dezis de renumele pe care si l-a construit de-a lungul anilor, francezii avand un start fulminant de meci, singura piedica a "cocosilor galici" in calea golurilor fiind forma exceptionala a lui Dani Coman.

Pazitorul buturilor tricolore a avut cateva interventii uluitoare in prima repriza, prima fiind chiar in minutul 6 la un sut al lui Thierry Henry. Dupa cateva incercari anemice de atac ale romanilor, minutul 17 a adus cea mai mare ocazie de gol a gazdelor, cand acelasi Henry a trimis cu capul in transversala, dupa o centrare din faza fixa de la Gourcuff.

Acesta a fost unul dintre cei mai activi jucatori ai lui Domenech, insa a dat dovada de lipsa de inspiratie la finalizare, majoritatea suturilor incercate de Gourcuff fiind lipsite de pericol pentru poarta Romaniei. Insa centrarile lui s-au soldat aproape de fiecare data cu ocazii mari pentru colegii sai, un astfel de caz fiind in minutul 27 cand portarul Brasovului a scos printr-un reflex fantastic un sut al lui Gignac, dupa o faza pornita de la Gourcuff.

Daca francezii au atacat in continuu, pasand din prima fara oprire in jumatatea de teren a romanilor, elevii lui Lucescu s-au multumit sa se apere aglomerat, cu disperare in multe momente, dar si cu speranta de a scapa pe un contraatac surprinzator.

Tactica Romaniei putea sa dea roade cu trei minute inainte de pauza, cand Marica a patruns in viteza pe partea stanga a careului francezilor, a tras dupa el doi adversari dar si pe Lloris, si a pasat excelent pentru Surdu in marginea careului mic, insa atacantul Stelei a trimis la o palma de coltul lung cu mai mult de jumatate de poarta goala in fata. Daca Mutu ar fi fost acolo, cu siguranta ar fi nimerit macar poarta, iar oriunde ar fi fost gol.

La doar trei minute de la reluare, acelasi fenomenal Gourcuff a centrat dintr-un corner de pe dreapta pana la Gallas, acesta a trimis cu capul in fata portii pentru Thierry Henry, care a reluat din prima in plasa portii lui Coman, ramas fara replica la acesasta faza.

Elevii lui Lucescu nu au fost afectati de deschiderea de scor si nici de presiunea uralelor de bucurie ale celor peste 70.000 de spectatori din tribune, incercand sa revina in meci prin atacuri sustinute. Iar miracolul s-a produs in minutul 55, cand o centrare excelenta a lui Apostol de pe dreapta care il cauta pe Surdu, a fost trimisa in propria poarta de Escude, in incercarea francezului de a respinge. Dupa cinci minute Henry a reluat in poarta din 10 metri, insa golul nu a fost acordat de brigada din Croatia, atacantul gazdelor fiind in pozitie de offside.

Cu un rezultat incredibil pe tabela, la care putini sperau inaintea meciului, romanii au prins mai mult curaj in joc, sentiment transmis si pe banca, unde Razvan Lucescu a luat decizia indrazneata de a forta in ofensiva, din minutul 77 Romania jucand cu trei atacanti in fata Frantei, pe langa Surdu si Marica in teren fiind trimis si Gigel Bucur.

Iesirea lui Gourcuff la jumatatea reprizei secunde s-a simtit in jocul gazdelor, care nu au mai fost la fel de periculosi ca in prima parte a meciului. Desi atacurile s-au tinut lant in preajma careului lui Coman, Anelka, Benzema, Henry sau Ribery incercand de nenumarate ori sa-si readuca echipa in avantaj, poarta Romaniei a fost ocolita de suturi periculoase pe final de meci.

Franta: 1. Lloris – 2. Sagna, 5. Gallas, 4. Escudé, 13. Evra – 6. L. Diarra, 14. Toulalan – 9. Anelka, 8. Gourcuff, 12. Henry – 11. Gignac. Antrenor: Raymond Domenech.

Romania: 1. Coman – 2. Maftei, 6. Radoi, 5. Chivu, 3. Rat – 10. Mara, 4. I. Apostol, 7. Ghioane, 8. Max. Nicu – 11. Surdu – 9. Marica. Antrenor: Razvan Lucescu.

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.