Evolutie modesta a cluburilor din Moldova in Cupa UEFA

Dacia Chisinau si Nistru Otaci au avut o evolutie dezamagitoare in meciurile tur din primul tur preliminar al Cupei UEFA. Dacia a remizat pe teren propriu in disputa cu formatia Borac (Cacak, Serbia). Scor 1-1 (0-0). Gazdele au dominat pe parcursul intregului meci, dar au reusit sa marcheze o singura data. In minutul 49 s-a evidentiat Victor Bulat. O

aspetii au egalat in minutul 81, cand Stoianovic a transformat un penalty, dictat pentru un hent comis in careu de un jucator al Daciei. Nistru a fost surclasata la Berlin de BSC Hertha cu scorul de 8-1 (5-0). Golurile au fost marcate de Marko Pantelic (min. 15, 38), De Araujo Caetano Rafael (min. 22), Lukasz Piszczek (min. 33, 42, 80), Marc Stein (min. 68), Steve Von Bergen (min. 71), respectiv Alexandru Tcaciuc (min. 78).

Este una din cele mai usturatoare infrangeri inregistrate de echipele moldovenesti in cupele europene. In editia 1997-98 a Cupei UEFA Tiligul Tiraspol a fost invinsa de Xamax (Neuchatel, Elvetia) cu scorul de 7-0, iar in sezonul 2000-2001 Constructorul-93 Chisinau a fost surclasata de TSKA (Sofia, Bulgaria) cu scorul de 8-0. Meciurile de raspuns se vor disputa pe 31 iulie. //REPORTER.MD

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.