Astfel, am întrebat câțiva turiști care au vizitat Moldova ce lucruri de aici i-au surprins în mod special.
Turista adaugă că a rămas fascinată de autenticitatea locului și lipsa aglomerației de turiști. I-au plăcut mozaicurile sovietice pe care le-a surprins în tot felul de locuri de-a lungul călătoriilor. A vizitat și regiunea transnistreană, pe care a catalogat-o drept „o mașină a timpului”.
Zice că o prietenă din Germania, cu care a vizitat Moldova, i-a mărturisit că cel mai bun vin l-a gustat anume aici. Etschi intenționează să revină la Ziua Vinului și anul viitor, iar de această dată i se vor alătura mai mulți prieteni cărora le-a povestit despre Moldova
De acolo a început interesul său. A cumpărat o sticlă de vin din Moldova și i-a plăcut enorm. Aproximativ un an mai târziu, a mers într-un city break la Viena, unde și-a cunoscut soția. „Am invitat-o într-o călătorie în Norvegia, a venit cu mine și a rămas aici. Au trecut deja 11 ani”, spune Dag.
Mai mult, are și o pagină de YouTube dedicată explorării Moldovei. Acolo publică impresiile sale despre viața de aici.
https://www.youtube.com/@Explore-Moldova
„Am fost în vizită la începutul acestei luni (3-6 iunie). Mi-au plăcut magazinele din pasajele subterane. Avem și noi astfel de pasaje în Marea Britanie, dar nicăieri nu sunt atât de extinse. Mi s-au părut foarte interesante și deosebite cele din Chișinău!”
„Am fost la Chișinău de Paștele trecut și m-am îndrăgostit de oraș”, povestește Isabel Basanta din Spania.
Lucrul care a impresionat-o cel mai mult a fost cultura vinului: numărul mare de crame și de vinoteci în care pot fi degustate vinurile locale.
„Sunt somelier în Spania și acolo aproape nimeni nu știe despre asta”, spune turista.
Isabel a adăugat că după întoarcerea din Moldova, le-a povestit prietenilor spanioli despre impresiile de aici și acum intenționează să organizeze o excursie comună la Chișinău cu alți 10 prieteni în octombrie, de Ziua Vinului.
„Am fost impresionat și de oamenii atât de amabili, de atmosfera extraordinară, mâncare, mozaicuri, arhitectură și de parcurile cu lacuri. Îmi place totul în Moldova!”, mai adaugă ea.
„Am fost în Moldova (am stat în Chișinău și am vizitat regiunea transnistreană) în martie/aprilie anul acesta și mi-a plăcut atât de mult, încât mă întorc în octombrie”, povestește Rachel.
Rachel spune că i-a plăcut vinul și a fost curioasă să descopere cultura acestuia în Moldova. A rămas surprinsă de centrul capitalei, i-a plăcut toate spațiile verzi.
„Totul părea autentic, cu un amestec de vechi și modern, aflate unul lângă altul. Claxoanele constante și sirenele ambulanțelor au fost o experiență interesantă. 😆 Abia aștept să mă întorc și să descopăr mai mult din țară!”, mai spune ea.
„Parcarea pe trotuare. Câinii fără stăpân. Gropile mari de pe drumurile secundare. Vânzarea de brânză de vaci (ricotta) în găleți, pe marginea drumului. Oamenii sunt amabili și manifestă respect față de persoanele în vârstă”, ne spune Lawrence.
„Adăugând la toate acestea siguranța, nivelul neașteptat de modernizare urbană și ospitalitatea autentică a oamenilor, viziunea lor se schimbă radical. Practic, vin cu ideea unei destinații sumbre și pleacă impresionați de o Moldovă vibrantă, verde, sigură și surprinzător de primitoare”, explică ea.
Pe de altă parte, un aspect care îi surprinde și uneori îi șochează pe turiști este transportul public.
„Sistemul poate fi puțin șocant, în special din cauza prezenței conductorului, a necesității de a achita cash întrucât puține permit plata cu cardul sau a faptului că stațiile nu sunt mereu anunțate clar, detalii aparent simple, dar care schimbă experiența. Tot la acest capitol, o surpriză pentru mulți este și lipsa unui sistem dezvoltat de căi ferate”, spune Irina Iacoban.
„Chișinăul îi uimește prin cât de verde este, fiind o capitală plină de parcuri mari, iar când ies din oraș, sunt cuceriți de peisajele noastre pitorești, curate și încă nealterate de turismul de masă”, explică ea.
Potrivit expertei, „surpriză” este cuvântul care definește cel mai bine experiența turiștilor în Republica Moldova. „Pentru că majoritatea vin influențați de vechi stereotipuri și fără așteptări mari, ei sunt pur și simplu luați prin surprindere de cât de verde este Chișinăul, de gustul mâncării și de faptul că descoperă o țară vie, caldă și incredibil de primitoare.”
Editat de Diana Preașcă
