Prim-ministrul Vlad FILAT a convocat astăzi o şedinţă operativă în problema incidentului tragic care a avut loc pe 1 ianuarie curent în satul Pîrîta, iar la şedinţă au participat vicepremierii Eugen CARPOV şi Iurie LEANCĂ, ministru al Afacerilor Externe şi Integrării Europene, precum şi factori de decizie din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, Serviciului de Informaţii şi Securitate, Procuraturii Generale, Statului Major al Armatei Naţionale şi a Comisiei Unificate de Control.
