Argentina era de-a dreptul îngenungheată în fața falimentului și a incompetenței politicienilor corupți, ciocnindu-se cu o datorie externă, în valoare de 170 de miliarde de dolari. Iar foamea și șomajul, erau la ele acasă, într-o țară care adineaori era printre aristocrate.
