În acest an se împlinesc 200 de ani de când Basarabia a intrat în aria de dominaţie a Imperiului Rus. Scriitorul Vladimir Beşleagă consideră că, mai întotdeauna, basarabenii au fost nepregătiţi să abordeze problema celor 200 de ani de vid în istoria noastră.
