Puțini sunt acei politicieni care au curajul să spună adevărul în față, dar cu toate astea, există și din ăștia. Mihai Ghimpu, de exemplu, a declarat recent în cadrul unei emisiuni difuzate de ProTv, că AIE este momentan în descreștere în topul preferițelor alegătorilor, în timp ce…PCRM, în creștere. De ce? Tot Mihai Ghimpu ne oferă și răsăunsul: Alianța a greșit în strategia sa.

Standard & Poor’s, agenția care s-a pus pe capul țărilor neascultătoare, avertizează din nou cu retrogradări de ratinguri. Deja prada se pare că trece la țările puse bine pe picioare. Agenția a făcut aluzii că va ataca țări din grupul celor 20, în cazul în care până în anul 2015, statele nu vor face nimic pentru a reduce creșterea cheltuielilor din domeniile publice de sănătate.