Potrivit datelor Băncii Naţionale a Moldovei, volumul transferurilor din străinătate în 2011 a constituit 1,4 miliarde USD, în creştere cu 16,9% faţă de anul precedent. Federaţia Rusă şi Italia sunt în topul statelor de unde moldovenii trimit cei mai mulţi bani acasă.
