Începând cu această dimineaţă, la unele posturi vamale interne au fost semnalate probleme de ordin tehnic în cadrul sistemului informaţional, informează un comunicat de presă al Serviciului Vamal. Potrivit sursei, cauza este generată de „un număr exagerat de declaraţii vamale şi capacitatea serverului, care este actualmente utilizată la maximum de 99%”.
