În perioada ianuarie-septembrie a anului curent, volumul total al veniturilor din vânzarea serviciilor de comunicaţii mobile a crescut, faţă de primele 9 luni ale anului trecut, cu 2,8% şi a depăşit cifra de 2 mld. 746,1 mil. lei. Potrivit unei statistici prezentate astăzi de Agenţiei Naţionale pentru Reglementare în Comunicaţii Electronice şi Tehnologia Informaţiei (ANRCETI), cea mai semnificativă creştere a vânzărilor – de 41% – a fost înregistrată de SA „Moldtelecom”, valoarea acestora ajungând la 130,3 mil. lei.

Agricultorii ar fi putut uita de probleme, însă doar pentru câteva ore, cât a durat concertul de la Palatul Național organizat cu ocazia Zilei Agricultorului, sâmbătă. De sărbătoare s-ar fi bucurat doar statul, odată ce a mărit impozitele, ba chiar introduce și altele noi. Politica bugetar fiscală pentru anul 2013 întristează agricultorii și bucură buzunarele bugetului de stat.