Record de ordine şi dinctincţii dăruite pe final de an. Președintele Nicolae Timofti a semnat ieri, 28 decembrie, un decret privind conferirea „Ordinului Republicii” unui grup format din 227 de deputați în Parlamentul Republicii Moldova de legislatura a douăsprezecea – semnatari ai Declarației de Independență. Tot ieri, şeful statului a conferit alte 85 de distincţii, titluri şi medalii unui grup de cetăţi.

Ieri șeful administrației de la Tiraspol, Evghenii Șevciuk, a susținut o conferință de presă dedicată împlinirii unui an de la venirea sa la putere (în urma turului doi de scrutin, din 25.12.2011). Am ascultat înregistrarea conferinței de presă și am găsit confirmarea a ceea ce îmi spunea un chișinăuian acum câteva zile: dacă i s-ar oferi posibilitatea, el s-ar muta în zona nistreană, pentru că diferența dintre Republica Moldova [liberă] și zona nistreană este aceasta: acolo este o conducere pentru popor, la noi este o conducere pentru conducere. Diferența, se pare, este aceasta: E. Șevciuk este pătruns de problemele cu care se confruntă populația, agenții economici din zona nistreană și face totul pentru a-i servi, în timp ce conducerea de la Chișinău se preocupă de sine – de sporirea propriilor averi.

În Portugalia a avut loc Festivalul de datini şi obiceiuri de iarnă „Deschide uşa, creştine…”. Evenimentul a fost organizat de către Ambasada Republicii Moldova şi Centrul de Cultură şi Artă „Trei Culori” cu participarea asociaţiilor culturale Centrul Cultural Moldav, „Tezaur” şi Asociaţia Culturală de la Benavente, precum şi a Asociaţiei Culturale a românilor „Bucovina” din Lisabona şi a Corului portughez „Tejo”.