Alexander Frei a devenit „groparul” moldovenilor

Trei puncte elveţienilor le-au fost aduse prin golurile marcate de Alexander Frei şi Blaise N`Kufo, care au solidificat şansele propriei echipe la o călătorie spre mondialul din Africa de Sud , pe când echipa tricolorilor şi-a întărit statutul de „lanternă roşie” a grupei a doua preliminară, şi rămâne cu un singur punct la activ, cucerit în meciul cu Luxemburg. Obiectivele antrenorilor celor două protagoniste înaintea meciului de la Geneva au fost total diferite: dacă Hitzfeld aştepta de la elveţieni doar victorie pentru a-şi facilita accesul spre finală, Igor Dobrovolski îşi frământa minţile în ce mod să-şi acopere găurile defensive, create după suspendarea apărătorilor Iepureanu şi Armaş în meciul de sâmbătă.

Criză defensivă în echipa R. Moldova

Având la dispoziţie doar trei fundaşi de meserie, antrenorul moldovenilor şi-a croit tactica de joc după schema 3-5-2, mizând pe linia mediană şi introducând pe teren patru jucători noi. În acelaşi timp, efectivul Elveţiei a rămas intact, jucând mult mai activ decât la Chişinău. Deosebit de periculoase au fost centrările în careu, unde fundaşii oaspeţilor s-au descurcat cu greu în faţa viitorilor marcatori Frei şi N`Kufo. Anume după un asemenea scenariu a fost deschisă tabela, când N`Kufo a preluat cu capul o centrare a lui Stephan Lichtsteiner. Au încercat moldovenii să iniţieze o replică mai periculoasă după ce s-au văzut conduşi la scor, însă toate acţiunile lor ofensive se înăbuşeau la marginea careului de pedeapsă al gazdelor.
Dacă moldovenii (suporterii şi jucătorii) mai mizau pe obţinerea unei egalităţi, după revenirea de la vestiare căpitanul elveţienilor, Alexander Frei, şi-a confirmat statutul de golgheter şi a marcat golul de 2-0. Şi în acest caz, ca şi în meciul de pe Stadionul „Zimbru”, vedeta din Ţara Cantoanelor a fost lăsată nesupravegheată în careu şi a marcat cu uşurinţă golul de 2-0.

Grecii au câştigat cu emoţii

În alt meci din grupa a doua preliminară, disputat miercuri, Letonia a găzduit pe teren propriu selecţionata Luxemburgului. Deşi aparent valoarea balticilor pare a fi mult peste cea a adversarilor din statul-pitic, gazdele s-au chinuit până în minutul 44 să „spargă” defensiva adversă, Zigajevs deschizând scorul. Cu un sfert de oră înainte de finalul meciului, unul din cei mai redutabili jucători letoni, Verpakovskis (care anterior a cochetat şi cu Dinamo Kiev), a înscris şi golul doi al gazdelor, consemnându-se acelaşi scor ca la Geneva.
Derbiul grupei a avut loc între echipa Greciei şi cea a Israelului. Dacă obţineau cel puţin un egal, elenii puteau pierde statutul de lider al grupei, de aceea partida a fost deosebit de tensionată. După ce au marcat primul gol în minutul 33, gazdele s-au văzut egalate la un sfert de oră după pauză. Şi totuşi, numai peste opt minute, Samaras a realizat perfect o lovitură de la punctul cu var, readucând liniştea pentru propria echipă.
După şase etape disputate, în clasamentul grupei noastre preliminare se atestă doi lideri: elveţienii şi grecii au câte 13 puncte. Israelul are patru puncte şi este pe locul cinci. Luxemburg cu patru puncte la activ este pe locul cinci. Selecţionata lui Igor Dobrovolski încheie clasamentul cu un singur punct. „Tricolorii” rămân a fi unica echipă, care nu are nicio victorie la activ.

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.