A inceput campionatul Moldovei la fotbal

Ieri, a inceput o noua editie a campionatului Republicii Moldova la fotbal. In prima etapa au fost consemnate si cateva rezultate surpriza. Astfel, Dinamo Bender a invins-o pe Nistru Otaci, echipa care va reprezenta Moldova in Cupa UEFA, cu scorul de 2-1.

In minutul 63 gazdele conduceau cu 2-0 prin reusitele lui Costrov si Mihailov, iar oaspetii au reusit sa reduca din handicap abia in penultimul minut de joc. A marcat Soltanici. Campioana Moldovei, Sheriff Tiraspol, a reusit o victorie pe teren propriu in fata debutantei competitiei, Academia-UTM Chisinau, cu scorul de 1-0.

Golul victoriei a fost marcat de Radu in minutul 3 al prelungirilor dictate de arbitrul Stana. Multipla campioana a Moldovei, Zimbru Chisinau, a invins cu scorul de 2-0 formatia Tiligul-Tiras Tiraspol prin golurile marcate de Cojocari (min. 19) si Andronic (min. 66), iar meciul Olimpia Balti – Iskra-Stal Rabnita s-a incheiat la egalitate, 1-1. Au marcat Ovseanicov (min. 9), respectiv Hausi (min. 24 din penalty). Meciul Dacia Chisinau – FC Tiraspol a fost amanat (pe 5 iulie tiraspolenii vor juca in prima mansa a turului doi al Cupei UEFA Intertoto), iar CSCA-Rapid Chisinau a fost libera de joc.// Reporter.MD

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.