Zimbru a stopat „acceleratul” de Ghidighici

Ascensiunea debutantei Diviziei Naţionale de fotbal, Rapid Ghidighici, la prima sa participare în eşalonul superior, a impresionat mai multe formaţii din campionatul republican. Nu însă şi pe jucătorii de la Zimbru Chişinău, care, după ce au fost eliminaţi dun Cupa UEFA, s-au apucat serios de treabă în competiţia internă. Pe stadionul din strada Butucului, „galben-verzii” i-au învins clar pe rapidişti cu scorul de 2-0, prin golruile reuşite de Jdanov şi Berbinschi, în prima repriză.

Alte două echipe europene, Nistru Otaci şi Dacia, s-au confruntat pe terenul de la Călărăşeuca. Discipolii lui Emil Caras au trecut peste şocul eşecului „usturător” de la Hamburg, din finala Cupei Intertoto, şi au obţinut o victorie la limita (1-0), deosebit de importantă în economia duelurilor dinte cele două echipe. Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 20 de Ghenadie Orbu.

Olimpia Bălţi a trecut peste pasa neagră din startul campionatului şi a obţinut prima victorie din actuala ediţie, învingând cu rezultatul de 4-1 echipa chişinăuiană CSCA-Steaua.

În alte meciuri au fost consemnate următoarele rezultate: Tiligul-Tiras – FC Tiraspol 0-2 şi Iskra-Stal – Politehnica 1-0. Campioana R. Moldova, Sheriff Tiraspol, a jucat aseară, în nocturnă, cu „lanterna roşie” – Dinamo Tighina, care, în cinci meciuri disputate până în prezent, nu a obţinut nici un punct.

În clasamentul provizoriu, Nistru Otaci îşi păstrează, deocamdată, fotoliul de lider cu 14 puncte acumulate. Lidera este urmată de Zimbru, Rapid şi FC Tiraspol, toate cu câte 12 puncte la activ. // Timpul

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.