Sheriff si Zimbru au obtinut victorii in campionatul Moldovei la fotbal

Sheriff Tiraspol si Zimbru Chisinau, liderele campionatului Republicii Moldova la fotbal, au obtinut victorii in deplasare cu acelasi scor (1-0) in etapa a VII-a. Astfel, Sheriff a invins Dacia Chisinau prin golul reusit de nigerianul Ibrahim Gnanou, iar Zimbru a intrecut-o pe FC Tiraspol datorita reusitei lui Mircea Stan din minutul 80.

Celelalte doua partide ale etapei s-au incheiat la egalitate. Partida Tiligul-Tiras Tiraspol – Dinamo Tighina s-a terminat cu scorul de 0-0, iar intalnirea Nistru Otaci – Politehnica Chisinau, 1-1. Gazdele au deschis scorul prin Andrei Matira care a transformat un penalty in minutul 20, oaspetii reusind egalarea in minutele de prelungire ale meciului prin Sergiu Baran.

In clasament situatia este urmatoarea: 1. Sheriff – 21 puncte; 2. Zimbru – 16; 3. Tiligul-Tiras – 9; 4. Dacia – 8; 5. FC Tiraspol – 8; 6. Politehnica – 6; 7. Dinamo – 5; 8. Nistru – 3 puncte. In etapa a VIII-a, la 2 octombrie, se vor intalni: Dinamo – Sheriff, Dacia – Politehnica, Nistru – Zimbru, FC Tiraspol – Tiligul-Tiras. // Reporter.MD

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.