Opinie: Obiectiv neindeplinit

Autor: Vitalie Hadei

Echipa nationala de fotbal a pierdut doua puncte importante, sambata, in preliminariile lui EURO-2008, dupa ce a remizat pe teren propriu (2-2) cu reprezentativa Bosniei-Hertegovina.

Aceasta parere este impartasita si de presedintele FMF, Pavel Ciobanu, care a specificat ca daca eram condusi cu 2-0 si egalam la 2-2, atunci consideram ca am castigat un punct. „Asa cum noi am condus cu 2-0 dupa prima repriza cred ca am pierdut doua puncte”, a spus Ciobanu la finalul partidei.

Repriza de vis

Nationala noastra a inceput timid partida cu Bosnia-Hertegovina, iar din minutul 7 putea sa fie condusa. Noroc ca in poarta l-am avut pe Sergiu Pascenco, care a salvat cel putin sase mingi pe care scria gol. „Tricolorii”, sustinuti din tribune de circa 9.000 de spectatori, si-au amintit ca au promis suporterilor o victorie. In minutul 12, unicul atacant din garnitura lui Teslev, Sergiu Rogaciov, a marcat din 10 metri, dupa ce a driblat cu sange rece doi fundasi ai oaspetilor. Lumea era in delir, nu le venea sa creada ca este adevarat ceea ce se intampla. Lui Rogaciov i-a placut sa fie aplaudat in picioare de atatia spectatori si in minutul 32 a marcat din penalty, dupa ce fundasul Vule Trivunovici a comis hent in suprafata de pedeapsa. Acelasi Rogaciov, care a marcat, sambata, aproape o treime din toate golurile sale inscrise la nationala (7 goluri marcase pana acum – n.r.) putea sa inchida tabelele cu un al treilea gol, insa nu a fost concentrat la finalizare.

In repriza secunda, discipolii lui Teslev au cedat fizic, iar oaspetii au inceput sa atace si sa-si creeze faze de poarta. Primul gol al echipei bosniace a fost realizat de Zvejzdan Misimovic din lovitura de la 11 metri (min. 60), dupa ce Sergiu Pascenco a comis un fault in careul de 16 metri. Portarul nostru a incercat sa-si repare greseala, insa nu a fost ajutat de fundasii nostri, care l-au lasat pe Misimovic sa retrimita balonul in poarta dupa ce fusese respins in prima faza de portarul nostru. Golul egalizator a fost inscris in minutul 68 printr-un sut puternic de la distanta de Ivica Grlic.

Iesit la schimb in minutul 69, atacantul Sergiu Dadu a avut sansa sa devina eroul partidei in doua randuri, insa a ratat lamentabil din sase metri. In ultimele minute ale partidei puteau sa marcheze si bosniacii si noi, in cele din urma meciul s-a incheiat la egalitate 2 – 2.

„Sanse teoretice”

Chiar daca a venit la conferinta de presa zambind, Teslev era foarte suparat pentru acest rezultat. „Doar in prima repriza am jucat bine. La pauza, parca imi spunea inima ca o sa se intample ceva rau. Asa a si fost. Am scapat doua goluri, iar baietii nu au mai putut face nimic. Erau obositi. Ce vreti daca mai mult de jumatate de jucatori din primul 11 nu joaca la echipele lor de club! De unde rezistenta fizica? As lua mai buni, dar nu am de unde. Avem o criza acuta de jucatori de valoare, iar lucrul acesta s-a vazut in meciul cu Bosnia”, a mentionat Teslev, care a recunoscut ca dupa rezultatul de 2-2 avem doar sanse teoretice de a ajunge la EURO-2008.

„Am castigat un punct si am pierdut doua”

Antrenorul oaspetilor Blaz Sliskovic s-a aratat satisfacut de acest rezultat doar pentru faptul ca echipa sa a revenit de la scorul de 2-0. „Totusi, cred ca noi am pierdut astazi (sambata n.r.) doua puncte, deoarece am avut mai multe ocazii ca Moldova. Ma tem ca pierderea acestor doua puncte poate sa ne coste calificarea”, a conchis Sliskovic, care nu s-a asteptat ca nationala noastra sa joace asa de bine.

„Important ca am marcat”

La finalul partidei, Pavel Ciobanu nu era la fel de fericit ca dupa prima repriza, cand nationala conducea cu 2-0. „Este pana la urma un rezultat bun, deoarece am castigat primul punct in aceste preliminarii. In acelasi timp, afirm ca am pierdut doua puncte, deoarece am condus cu 2-0 si nu am fost condusi. Cred ca acesti minunati suporteri meritau astazi o victorie”, a punctat presedintele FMF, care s-a aratat multumit de faptul ca nationala a inceput sa marcheze si sa-si creeze ocazii de gol.

„Am pierdut pe mana noastra”

Capitanul „tricolorilor”, Radu Rebeja, care a incercat sa le inspire siguranta coechipierilor sai, a declarat ca meciul nu a fost castigat din cauza echipei. „Am pierdut pe mana noastra acest meci. Am avut 2-0 si nu am stiut in repriza a doua sa conservam acest rezultat”, a spus Rebeja, care a fost completat de Testemiteanu. „Doar noi suntem de vina pentru acest 2-2. In repriza a doua am fost dominati si am scapat nepermis doua goluri. Ne pare rau pentru suporteri”, a spus fundasul nationalei.

Echipa Ungariei a cedat pe teren propriu cu scorul 0-1 in fata Turciei, iar Grecia a invins cu scorul 1-0 selectionata Norvegiei. Pe 11 octombrie, echipa nationala va juca in Germania cu formatia Turciei urmatorul meci. // Jurnal de Chisinau

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.