Mihail Muntean a fost desemnat drept cel mai bun boxer moldovean al anului 2006

Mihail Muntean a fost desemnat drept cel mai bun boxer moldovean al anului 2006, transmite MOLDPRES.

Decizia a fost luată ieri de comitetul executiv al Federaţiei Moldoveneşti de Box. În anul curent, Mihail Muntean(categoria 91 kg) a realizat cea mai bună performanţă dintre pugiliştii moldoveni: el a cucerit medalia de argint la Campionatul Mondial Universitar de la Almatî (Kazahstan).

Mihail Muntean are 25 de ani şi este originar din satul Grimăncăuţi, raionul Briceni. Este maestru de categorie internaţională, participant la campionate mondiale şi europene, membru al Clubului sportiv Dinamo. Se pregăteşte sub îndrumarea antrenorului emerit Petru Caduc.

Locurile doi şi trei în topul celor mai buni boxeri moldoveni ai anului 2006 le-au ocupat în ordine Igor Samoilenco din Tiraspol (locul cinci la Campionatul European) şi Veaceslav Gojan (medalia de aur la turneul internaţional "Centura de Aur" de la Bucureşti).

Drept cel mai bun antrenor de box al anului a fost recunoscut Petru Caduc din Grimăncăuţi, iar cel mai bun arbitru – Anatol Caigorodov. // Moldpres

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.