Handbalistii moldoveni au cistigat Campionatul European rezervat tarilor mici

Nationala de handbal a Moldovei a cistigat turneul international, dotat cu Trofeul Challenge, echivalent cu Campionatul European rezervat tarilor mici, incheiat duminica la Dublin, Irlanda.

Dupa o evolutie reusita in faza preliminara – cinci victorii in tot atitea meciuri, handbalistii moldoveni s-au calificat in finala competitiei. La fel ca si la editia precedenta, in partida decisiva jucatorii nostri au intilnit reprezentativa Azerbaidjanului.

Potrivit lui Nicolae Vizitiu, secretar general al forului national de specialitate, conducator al delegatiei, meciul a purtat un caracter dramatic. Azerii au cistigat prima repriza cu un avantaj de trei goluri – 17:14. Dupa pauza insa moldovenii au o revenire spectaculoasa si reusesc sa invinga cu scorul de 29:27. Cel mai eficace jucator din lotul national al Moldovei a fost tiraspoleanul Serghei Lucasov, care a inscris 12 goluri. Cu 60 de goluri la activ, el a devenit golgheterul turneului de la Dublin. Selectionata Moldovei a participat la toate cele patru editii ale Trofeului Challenge si de doua ori a iesit invingatoare (2003 si 2005). La alte doua editii ea a cucerit medaliile de argint (2001) si de bronz (1999). Conform acestor rezultate, handbalistii moldoveni au sanse reale de a fi inclusi intr-o grupa valorica superioara a Campionatului European. // Moldova Suverana

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.